Ders Notları

Kültür nedir? Açıklayınız. Kültürel değerlerin yaşatılabilmesi ve millî kimliğin oluşturulması için Atatürk’ün kurduğu kurumları ve bu kurumların çalışmalarını araştırınız.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kültür nedir? Açıklayınız. Kültürel değerlerin yaşatılabilmesi ve millî kimliğin oluşturulması için Atatürk’ün kurduğu kurumları ve bu kurumların çalışmalarını araştırınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Kültürün sözlük anlamı ;” bir toplumun duyuş ve düşünüş birliğini oluşturan, gelenek durumundaki her türlü yaşayış, düşünce ve sanat varlıklarının hepsi “demektir.
Kültürel değerlerin yaşatılabilmesi ve millî kimliğin oluşturulması için Atatürk’ün kurduğu kurumlar Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu, Anadolu Ajansı ve Halk evleridir. Bu kurumlar tarihimiz hakkında kayıtlar ve bilgileri korumuş, dilimiz hakkında bilgiler ve değerlerimizin unutulmadan saklanması için bilgilendirme çalışmaları gibi çalışmalar yapmıştır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kültürümüz benliğimizi meydana getirir. Atalarımızdan süregelen bazı gelenek ve göreneklerimizin yaşam biçimi misin ben benimsemiş olduğumuz ahlağin tamamına kültür oluşturur. Kültürümüz düğünlerimiz mevlit dili ve dini bayramlarımız yemeklerimiz kıyafetlerimiz yardımlaşma ve dayanışma örnekleri misafirperverlik büyüklere karşı olan sevgi ve saygı Ayrıca ikramların basın ve davranış biçimleri misin tamamı kültürümüzü meydana getirmektedir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.