Ders Notları

“Kurallara uymak ve uymayanları uyarmak yurttaşlık görevidir.” sözüyle ne anlatılmak istenmektedir? Yazınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi “Kurallara uymak ve uymayanları uyarmak yurttaşlık görevidir.” sözüyle ne anlatılmak istenmektedir? Yazınız.konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Kurallara uymak ve uymayanları uyarmak yurttaşlık görevidir.” sözüyle ne anlatılmak istenmektedir? Yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Vatandaşlar olarak devletin koyduğu kanunlarla kurallara uyumamız gerekir. Bu hukuki kurallar kanunlara uygun iş yapmak vede vatandaşların can ve mal güvenliğini koruma altına almak amacı ile yapılmıştır.

Kanunlara uymadan herhangi bir iş gerçekleştirmek kanunlara uyan birisinin hakkına tecavüz etmektir. Bundan dolayı kurallara uymayan bir durumda vatandaş olarak Yurttaşlık görevimiz olan onu kanuna uyması konusunda uyarmak, ihtar etmek bizim bir vazifemizdir.


“Kurallara uymak ve uymayanları uyarmak yurttaşlık görevidir.” sözüyle ne anlatılmak istenmektedir? Yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Devlet kanunlarla hukuki kurallar çerçevesinde vatandaşların uyması gerektiği bu kanunlarla iş yapmakta ve vatandaşları bu kanun ve kurallara uymak zorunluluğu hem vatandaşlık görevi hemde bir vatandaşlık sorumluluğudur. Bu kurallar vatandaşların iyilikleri için koyulmuş kanun ve kuralları.

Trafik kuralları, ticari kurallar, medeni hak kuralları gibi kuralların hepsi vatandaşların çıkarları ve sağlıklarını korumak amacıyla yapılmış kuralları. Bu kurallara uymak vatandaşlık görevimizdir.

Bu kurallara karşı sorumsuzca hareket edenleri uyarmak yine bizim görevimizdir. Örneğin bir trafikte arabalar sağ şeritten ilerler sol şeritten geçilir. Biz trafikte ilerlerken bizi sağ şeritten geçmeye çalışan birisi hem bizim hayatımızı tehlikeye atmış olur. Hemde  kendi hayatını tehlikeye atmış olur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bilinçli bir yurttaş olarak elbette ki kurallara uyalım uymayanları uyaralım. Bilinçli bir vatandaş her zaman ülkesine karşı olan sorumluluklarının farkında olur ve ülkesini vazifelerini ve görevlerini tam bir şekilde yerine getirerek ülkesine faydalı birer vatandaş olmaya özenir. Vatanını seven vatan’da karşı hak ve sorumluluklarını yerine getir karşı düzgün davranır ve görevlerinin farkında olur vatan’da sevilen bir birey her zaman söz konusu olduğu zaman milli mücadele vermeyi ve adını için elimden geleni yapmaya aslan kaçırılmamalıdır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.