Ders Notları

Kurallara uyulmaması durumunda hangi sorunlar ortaya çıkar? Tartışınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kurallara uyulmaması durumunda hangi sorunlar ortaya çıkar? Tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kurallara uyulmaması durumunda hangi sorunlar ortaya çıkar? Tartışınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Bir toplumda kurallar yazılı veya yazısız olarak ortaya çıkmaktadır. Yazılı kurallar devletin hukuk çerçevesinde kanunlarla destekleyerek koyduğu kuralları. Yazısız kurallar ise örfi, ahlaki vede gelenek olarak toplumun geçmişinden beri gelen kültürel mirasıdır.

Ayrıca milli ve manevi çıkarları da bu kurallar içerisinde sayabiliriz. Bu kurallara uyulmaması durumunda toplum içerisinde düzensizlikleri, kaos ortamı anarşizm suç oranının artması, millet içerisinde bozukluklar, birlik ve beraberliğin dağılması, huzur ve barış ortamının kaybolması, anarşist grupların devleti terörizme etmesine kadar ilerler.


Kurallara uyulmaması durumunda hangi sorunlar ortaya çıkar? Tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Türk toplum yapısında kurallar hukuki kanuni kuralların dışında Türk adet ve geleneklerine dolayı yüzyıllardır. Günümüze kadar gelmiş, yazısız olmayan kurallarla ilerlemektedir. Türk toplumunda milli ve manevi çıkarlar her zaman göz önünde bulundurulur, böyle bir kritik durum olduğunda ülke millet olarak buna tekbir ses ile hayır diyebilmiştir.

Fakat son yıllarda halk ve toplum içerisine atılmış nifak tohumları ile kurallar ve kanunlara başkaldırı ve ülkeyi terörizme etmeye çalışan eller bulunmaktadır. Bu durumlarda millet olarak sağ duyu ile yaklaşmayı her aman biliriz.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kurallara uyulmadığı zaman elbetteki oturmuş olduğumuz ortamlarda huzurlu mutlu ve güvenilir bir şekilde yaşayamayız. Kurallar elbetteki sağlığımızı hak ve özgürlüklerimizi Ayrıca rahat bir şekilde yaşayabilmeniz için koyulmuştur yazılı ve yazılı olmayan tüm kurallar insanlar bir arada tutan saygıyı getiren ve birbirimize karşı olan görevlerimizi yerimize getirmesi gereken temel ilkeler barındırmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.