Ders Notları

Kurallara uyulmaması hâlinde ne gibi sorunlar yaşanır?

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kurallara uyulmaması hâlinde ne gibi sorunlar yaşanır? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kurallara uyulmaması hâlinde ne gibi sorunlar yaşanır? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Kurallar yazılı ve yazısız olarak ikiye ayrılır. Yazılı kuralları devlet oluşturur. Bunlar devletin hukuki kanunsal çerçeveler arasında oluşturduğu kurallardır.yazısız kurallar ise toplumun kültüründen oluşan örf ve geleneklerine göre konulmuş kurallarıdır.

Kurallar düzeni sağlamak amacı ile oluşturulmuştur. Kurallara uyumadığımı takdirde kişilerin özgürlüklerini kısıtlar, gruplar arası gruplaşmalara sebebiyet verir, kin ve nefret ekmiş olur. Huzursuzluk ortamı oluşmasına sebep oluruz.


Kurallara uyulmaması hâlinde ne gibi sorunlar yaşanır? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Ülke üzerindeki düzenin sağlanması insanların bir arada yaşama duygularını geliştirmesi, birlik ve beraberliğin oluşmasını sağlayan yazılı ve yazısız kuralları. Bu kurallar sayesinde insanlar birbirlerine saygı ve sevgi çerçevesinde ilişkilerini yürütürler.

Bu kuralların bozulması, uygulanmamaya başlaması toplumun içerisinde huzursuzluğa sebep olacaktır. Çünkü bu durumda birilerinin özgürlükleri kısıtlanacak, birileri bu durumdan hoşnut olmayacaktır. Buda gruplaşmalara sebebiyet verecektir. Gruplaşmalara sonucunda çatışmalar çıkacak anarşizm baş gösterecektir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kurallara uyulmadığı zaman elbetteki çeşitli sorunlar ortaya çıkar toplum içerisinde yazılı olan kurallar ve yazılı olmayan kurallar insanların genel bir şekilde topluluk içerisinde yaşamasını sağlayan ve genel hak ve özgürlüklerden faydalanmasını esas olan temel kurallardır bu kurallara uyulmadığı zaman testi güvenlik sağlık ve birçok temel hak ve özgürlüklerimizin eksik kalabileceği gibi düşünce özgürlüğümüzü veya kültürümüzü yaşayamam artık bitemez zorluklar arada karşı karşıya kalabiliriz yazılı olmayan kurallar da elbette ki toplum içerisindeki alakalı düzenli ve tertipli oluşturmaktadır bu sebeple bu kurallara uymak elbetteki bir toplum içerisindeki huzuru ve güveni arttırdığı gibi olmazsa olmaz temel kurallar arasında yer alır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.