Ders Notları

Kurallara uyulmaması halinde ortaya çıkabilecek sorunlara dikkat çeken bir yazı yazınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kurallara uyulmaması halinde ortaya çıkabilecek sorunlara dikkat çeken bir yazı yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kurallara uyulmaması halinde ortaya çıkabilecek sorunlara dikkat çeken bir yazı yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Bir ülkenin huzur içerisinde olmasını sağlayan en önemli şey toplumsal düzendir. Toplumsal düzen olmazsa   topum içerisinde hukuku ve kanunsuz hareketler başlar bunun sonucunda bazı  insanların özgürlük hakları elinden alınmış olur.

Toplum düzeninin bozulması beraberinde kaos ortamını getirir. Kaos ortamında suç işleme düzeyi yükselir. Güven ortamı oluşmaz ve olmaz. Güvenli bir ortamın olmadığı yerlerde sokaklar tehlikeli ve ölümün kol gezdiği, anarşinin hüküm sürdüğü bir yer haline gelir.


Kurallara uyulmaması halinde ortaya çıkabilecek sorunlara dikkat çeken bir yazı yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Toplumun düzeni insanların bir arada yaşamasını sağlayan bazı kurallarla sağlanır. Bu kuralların hepsi yazı değildir. Çünkü Türk toplum yapısında komşu gibi bir terim bulunur. Komşusunu rahatsız etmeme, komşusuna saygısızlık yapmama gibi adet ve geleneklerini vardır.

Millet olarak geleneklerimize ve örfümüze bağlı bir toplumumuz olduğu için başka ülkelerde olduğu gibi bizim ülkemizde kolaylıkla kaos ortamı oluşmaz. Yağmalamalar, adam öldürmeler, tecavüzler gerçekleşmez. Son aylarda Amerika’da siyahı insanlara yapılan polis şiddetinden dolayı bunu fırsat bilen amerikan vatandaşları sokakta terör estirmekte ilk yaptıkları iş büyük mağazaları yağmalama olmuştur. Toplumsal kuralların uyulmaması durumunda ise oluşabilecek sorunlar şu şekildedir.

 1. Toplumda düzensizlik kaos ortamı oluşturur.
 2. Toplumda kargaşa çıkar.
 3. Suç işleme oranı yükselir.
 4. Toplumda genç yaşta ölümler artar.
 5. Toplumun huzur ve refahı kalmaz.
 6. Toplumda cinayet, tecavüz gasp gibi suçlar artar.
 7. Eğitim öğretimsağlık, adalet gibi devletin hizmetleri sekteye uğrar.
 8. Anarşizm ve terörizm ülkeyi yıkma, ülkeyi bölme amacı ile sokaklara iner.
 9. Kültürel yozlaşma ve yok olma başlar.
 10. Ekonomi çökmeye başlar.
 11. Siyasi çatışmalar sonucu iç karışıklıklar çıkar.

 

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Koyulan yazılı ve yazılı olmayan kurallar elbetteki toplum içerisinde huzurumuzu güvenliğinizi bağımsızlığımızı temel düşünce özgürlüğümüzü ve yaşamımız için gerekli olan hak ve özgürlüklere savunmak ve daha güzel bir ortamda yaşayabilmek için gerekli olan temel kurallardır. Bu kurallara uymadığımız zaman elbetteki ve çok zorluklar ortaya çıkar bu zorlukla insan hayatındaki huzuru güvenliği mutluluğu ve hemen Yaşar ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma kadar gelebilir elbette ki bu kurallara uymak toplum içerisinde ve kendi kişisel özelliklerinize daha iyi her şey dinle de daha iyi bir birey olmak için gereklidir.

 2. Ellerinize sağlık cevaplarınızı çok sevdim ayrıca ödevime yardımcı olduğunuz için Çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.