Ders Notları

Kur’an-ı Kerim’den, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) insani yönünü konu alan iki ayet yazınız.

7. Sınıf Din Kültürü Kur’an-ı Kerim’den, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) insani yönünü konu alan iki ayet yazınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
1. Bazı kimseler Allah Resulü’nün (s.a.v.) insanüstü özelliklere sahip olması gerektiğini söyleyerek Hz. Muhammed’e (s.a.v.) karşı çıkıyorlardı. Yüce Allah (c.c.) onları kınayarak şöyle buyurmaktadır: “Onlar (bir de) şöyle dediler: Bu ne biçim peygamber; (bizler gibi) yemek yiyor, çarşılarda dolaşıyor. Ona bir melek indirilmeli, kendisiyle birlikte o da uyarıcı olmalıydı. Yahut kendisine bir hazine verilmeli veya içinden yiyip (meşakkatsizce geçimini sağlayacağı) bir bahçesi olmalıydı. Ayrıca o zalimler müminlere, ‘Siz ancak büyüye tutulmuş bir adama uymaktasınız.’ dediler.” (Furkân suresi, 7- 8. ayetler.)


2. Muhammed sadece bir peygamberdir; ondan önce de peygamberler gelip geçti. Öyleyse, o ölür yahut öldürülürse, topuklarınız üzerinde gerisin geri mi döneceksiniz? Kim topukları üzere geri dönerse Allah’a zarar veremez; fakat şükredenlerin ödülünü Allah verir. (Ali İmran suresi 144. ayet) 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Peygamber efendimizin kişisel özelliklerine örnek vermek istediğimiz zaman peygamber efendimiz saçları gözleri ve karşıtları siyah olan beyaz tenli olan orta kiloda ve orta boyda olan bir fiziksel özelliğe sahip olduğunu gösteren diyebiliriz peygamber efendimizin kişisel özelliklerine örnek vermek istediğimiz zaman güvenilir adaletli doğruyu söyleyen insanları eşit bir şekilde ven merhametli Rahmetli olan savaşlarda anlaşmalarda ve çeşitli konularda her zaman özverili bilgili karardan alan her zaman İslam’ın insanlara faydalı olduğunu öğreten İslam’ın gerekliliğini anlatan ve güzel uslupta konuşmayı bilen bir düşünceye sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.