Ders Notları

Kur’an’da geçen kıssalardan birini araştırınız.

8. Sınıf Din Kültürü Kur’an’da geçen kıssalardan birini araştırınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Kur’ an’ da geçen kıssalardan bir tanesi de Ashabı Kehf’ in kıssasıdır. Kuran-ı Kerim’de Kehf Suresi 25. ayette anlatıldığına göre yüz yıllar sürdüğü görülmektedir. Ayette şu şekilde geçmektedir:
“Onlar mağaralarında dokuz fazlasıyla üç yüz yıl kaldılar. ” (el-Kehf,18/25).Bu gençlerin sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte bazı rivayetlere göre yedi kişi oldukları söylenmektedir. Bu ayetteki gençler genç ve sarayda hatırı sayılır zenginler olmasına rağmen iman etmiş ve imanlarını kurtarmak için her şeylerini bırakarak mağaraya kaçmışlardır. Orada yüzyıllarca uyumuşlardır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Kur’an-ı Kerim’de birçok yaşanmış olaylar peygamberin yaşamış olduğu olaylar Hz Muhammed’in başından geçen olayların hepsi yer aldığını söyleyebiliriz. Kur’an-ı Kerim’de geçen bir kısayı örnek vermek istediğimiz zaman Hz Yusuf’un kıssasını örnek olarak verebiliriz özellikle Hz Yusuf ve Yusuf suresinde yer alan bilgiler ve kasalar sayesinde Hz Yusuf’un yaşamış olduğu zorlukları mücadeleleri ve başına gelen olayların kur’an-ı Kerim’de yer aldığını görebilmekteyiz. Yalnız Hz Yusuf’u değil birçok peygamber hakkında bilgileri ve kıssaları kur’an-ı Kerim’de görebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.