Ders Notları

Kurban ibadetinin toplumsal dayanışma ve paylaşma açısından önemi hakkında bilgi veriniz.

7. Sınıf Din Kültürü Kurban ibadetinin toplumsal dayanışma ve paylaşma açısından önemi hakkında bilgi veriniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kurban ibadetinin toplumsal dayanışma ve paylaşma açısından önemi hakkında bilgi veriniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Kurban ibadetinin toplumsal dayanışma ve paylaşma açısından insanların ekonomik durumu olmayan kişilere et dağıtması onların ihtiyaçlarını gidermesi toplum içerisindeki varolan huzurun artmasına sebep vereceğinden dolayı toplumsal yardımlaşma ve paylaşma açısından büyük öneme sahip olduğunu ifade edebiliriz.


Kurban ibadetinin toplumsal dayanışma ve paylaşma açısından önemi hakkında bilgi veriniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Kurban bayramlarında gücü yeten ve maddi durumu iyi olan Müslümanların kurban kesmeleri farz kılınmıştır.

Kurban ibadetinin toplumsal dayanışma ve paylaşma açısından kötü etmeyen kişilerin ihtiyaçlarının giderilmesi et gibi temel besin ihtiyacının muhtaç kişilere dağıtılması açısından toplumsal düzeni sağlaması ve insanlar arasındaki var olan duyguların güçlenmesi açısından kurban ibadetinin büyük bir öneme sahip olduğunu ifade etmek doğru olacaktır.

Sonuç olarak kurban ibadeti ile beraber tüm müslümanların gücü yettiği kadarıyla kurban kesmeleri ve toplumda gelir adaletinin düzeltilerek toplumsal birliğin sağlanması kurban ibadetinin temellerinde yer aldığını söylemek doğru olacaktır. Ayrıca bu sayede Yüce Allah Celle Celalühü rızasını kazanmanın mümkün olacaktır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Dini bayramlarımızdan biri olan Kurban bayramında maddi durumu iyi olan Müslümanlar kurban keserler. Kesilen kurbanlar öncelikle ihtiyaç sahibi olan komşulara daha sonra ihtiyaç sahibi olan insanlara dağıtılarak yardımlaşma ve dayanışma örneği verilir. Kurban eti özellikle yetimleri öksüzleri dullara ve geçim sıkıntısı çeken insanlara dağıtıldığı zaman oldukça sevap kazandırır. Kurban etine kestiğimiz zaman Allah rızası için kesmek ve bunu Allah yolunda dağıtmak yapacağımız ibadeti en güzel şekilde yerine getirmenize yardımcı olur.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.