Ders Notları

Küresel iklim değişikliğinin, Dünya’nın geleceğine ne gibi etkileri olacağını düşününüz.

8. Sınıf Fen Bilimleri Küresel iklim değişikliğinin, Dünya’nın geleceğine ne gibi etkileri olacağını düşününüz. Düşüncelerinizi aşağıda verilen boş alana şiir, resim, hikâye gibi çeşitli sanatsal yollar ile ifade ediniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Küresel iklim değişikliğinin, Dünya’nın geleceğine ne gibi etkileri olacağını düşününüz. Düşüncelerinizi aşağıda verilen boş alana şiir, resim, hikâye gibi çeşitli sanatsal yollar ile ifade ediniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

 Dur Demeli

Yıllar önce güneş böyle yakmazdı

Toprak böyle çatlamaz

Dağ gibi orman vardı heryer de

Gök yüzü mavi deniz mavi idi

Bir kişi dur demeli bu gidişe

Küresel ısınma aykırı yaşayışa

Herkes üzülmeli bu gidişe

Güzel bir dünya için dur demeli bu yaşayışa


Küresel iklim değişikliğinin, Dünya’nın geleceğine ne gibi etkileri olacağını düşününüz. Düşüncelerinizi aşağıda verilen boş alana şiir, resim, hikâye gibi çeşitli sanatsal yollar ile ifade ediniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Küresel iklim değişiklikleri dünya üzerindeki tüm yaşamı olumsuz şekilde etkileyebilecek Dünyanın dengesini bozacak büyük bir etmendir.

İklim değişiklikleri sonucunda kulaklıklar oluşacak fırtına Tayfun Kasırga olmayan bölgeler bu felaketler ile karşı karşıya kalacak birden bire oluşan aşırı yağışlar sel felaketleri ne sebep olacaktır. Kutuplardaki buzulların erimesi ile birlikte okyanus ve deniz seviyeleri yükselecek kıyı şeridinde bulunan büyük şehirlerin birçoğu sular altında kalacaktır.

Gelecek 20 yıl içerisinde en yüksek noktası 1,5 metre olan Maldivler’in sular altında kalması öngörülmektedir. İklim değişiklikleri küresel ısınma etmeni ortadan kaldırılmadığı sürece insanlık gelecek yıllarda büyük sorunlarla karşı karşıya kalacağı aşikardır.


Küresel iklim değişikliğinin, Dünya’nın geleceğine ne gibi etkileri olacağını düşününüz.
8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı 206-207-208-209-210. Sayfa Cevapları SDR Dikey Yayıncılık

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Küresel ısınma tüm canlıların ve dünyanın sorunu olarak günümüze de çevre kirliliğine ve dünyadaki değişikliklere sebep olmaktadır. Küresel ısınma dünyadaki tüm iklimleri yaşayış biçimine canlıların hayat biçimini tüketimi ve öğretime çevre kirliliğini doğrudan etkilediğini söyleyebiliriz. Isınmayı önlemek ve azaltmak insanların elindedir insanlar çevreyi ve doğayı kirletme dedikleri zaman çevreye zarar vermedikleri zaman küresel ısınma daha az bir şekilde ilerleyebilir. Yaşanabilir ortamlar için küresel ısınmanın zararları en aza indirilmelidir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.