Küresel iklim değişikliğinin olası sonuçları nelerdir? Açıklayınız.


Fen Bilimleri Öğretmeni

8. Sınıf Fen Bilimleri Küresel iklim değişikliğinin olası sonuçları nelerdir? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Küresel iklim değişikliğinin olası sonuçları nelerdir? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Küresel İklim değişikliklerinin sonucunda oluşacak doğal değişiklikler ortaya çıkacaktır günümüzde de gözle görebildiğimiz iklim değişiklikleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Mevsim sıcaklıklarının üzerinde sıcaklıkların seyretmesi
 • Yağışın olmamasından dolayı kuraklığın oluşması
 • İklim değişikliğinden dolayı okyanuslar üzerinde oluşan fırtına ve tayfunlar gibi Tayfunların iç deniz olan Akdeniz gibi bölgelerde de oluşmaya başlaması
 • Aşırı yağmur alması sonucuyla sel felaketlerinin oluşması
 • Kutuplardaki buzulların erimesi

Küresel iklim değişikliğinin olası sonuçları nelerdir? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

İklim değişiklikleri küresel ısınmanın sonucunda ortaya çıkan bir değişimdir. Mevsimlerin zamanlarının kayması mevsim normallerinin üstünde sıcaklık değerlerinin yükselmesi gibi sebeplerle iklim değişiklikleri oluşmaktadır. İklim değişiklikleri sonucunda oluşan bazı doğa olayları oluşmaktadır.

 • İklim değişiklikleri sonucunda kuvvetli kasırgalar Fırtınalar tayfunlar ortaya çıkar.
 • Sıcaklık farkının ortaya çıkmasından dolayı bazı bölgelerde kuraklık gitmeye başlar bunun sonucunda canlılar olumsuz olarak etkilenir.
 • Çöl sıcakları gibi tehlikeli sıcakların ortaya çıkması ile birlikte ormanlarda yangın durumları oluşabilir.
 • İklim değişiklikleri sonucunda aşırı yağmur yağması gibi yüksek yağışların oluşması daha görülebilir Bu da sel felaketlerine sebep vermektedir.

Kutuplarda bulunan buzulların erimesi sonucunda Deniz ve okyanus seviyeleri yükselecek bu yükselme sonucunda da kıyı şeridinde bulunan birçok şehir sular altında kalacaktır. Örneğin Maldivler en yüksek yerinin bir buçuk metre olmasından dolayı iklim değişiklikleri sonucunda sular altında kalması beklenilen yerlerdendir.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Küresel iklim değişikliğinin olası sonuçları nelerdir? Açıklayınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Küresel ısınma yaşamış olduğumuz yeryüzünde dikkatimizi çeken ve çeşitli olumsuzluklara sebep açan bir olay haline gelmiştir. Küresel ısınma devam ederse ve sonuçları elbetteki tüm canlıları etkilemektedir. Küresel ısınma sonucunda hayvanlar insanlar ve bitkiler yok olmaya veya çeşitli hastalık sorunları ile karşılaşmaya çeşitli olanakların kısıtlandığını maruz kalabilir. Küresel ısınma özellikle doğal ortamları ve doğal ortamlarda bulunan bitkiler ve hayvanları etkileyebilir Ayrıca insanları etkileyen bir husus daha temiz bir hava olmaması iklimde değişikliklerden dolayı ortaya çıkan çeşitli sorunlar çeşitli şekillerde hayvanlardan bitkilerden elde edilen verimin azalması gibi olumsuz etkileri örnek olarak verebiliriz.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 15 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
  error: Content is protected !!