Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında rol oynayan asker veya sivil kişilerle ilgili araştırma yapınız. | Forum Sayfa Cevapları

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında rol oynayan asker veya sivil kişilerle ilgili araştırma yapınız.


İnkılap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında rol oynayan asker veya sivil kişilerle ilgili araştırma yapınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında rol oynayan asker veya sivil kişilerden bazıları:

Şahin Bey :1877′ de doğmuş , Gaziantep ‘ te . 28 Mart 1920’ de vefat etmiştir Kuvâ-yi Milliye önderlerinden olan bu Türk askerimiz Antep Savunması ‘nın önemli isimlerinden biridir.

Gördesli Makbule: Gördesli Makbule Hanım , Kurtuluş Savaşı’nda İzmir ve çevresini işgal eden Yunanlarla savaşırken ölen kadın kahramanlarımızdandır.

Sütçü İmam: Maraş kurtuluş mücadelesini başlatan sütçü ve imamlık yapan kişidir. Düşman askerinin Müslüman bir kadının peçesini açmak üzere sıkıştırdığı bir zamanda dayanamayarak askeri öldürmüş ve mücadeleyi başlatmıştır.

Fevzi Çakmak: Türkiye’nin Mustafa Kemal Atatürk’ten sonraki ikinci ve son mareşali. Nezahat Onbaşı

Yörük Ali:1919’da Malgaç Baskını ile düşmana ilk darbeyi vurmak suretiyle Aydın yöresinde düşman kuvvetlerinin ilerlemesini durdurmuş olan efe

Kara Fatma: 1. Dünya Savaşı’ndan sonra ülkede işgallerin başlaması üzerine önceleri yakın aile çevresi, akrabaları, köylüleri ile küçük savunma çeteleri ile kurup mücadele etti. Daha sonra ise düzenli orduya katılarak mücadeleye devam etmiştir.

Demirci Mehmet Efe : Babası demirci olduğu için bu şekilde anılır. İzmir işgalinden sonra Kuvayi Milliye’ye katıldı 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında rol oynayan asker veya sivil kişilerle ilgili araştırma yapınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 16 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Aziz
error: Kopya Yasak