Kut anlayışının devlet yönetimine etkisi hakkında neler söyleyebilirsiniz? | Forum Sayfa Cevapları

Kut anlayışının devlet yönetimine etkisi hakkında neler söyleyebilirsiniz?


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kut anlayışının devlet yönetimine etkisi hakkında neler söyleyebilirsiniz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kut anlayışının devlet yönetimine etkisi hakkında neler söyleyebilirsiniz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap : Türklerde kut anlayışı kadın bir gelenek olarak inanç sistemi arasında yer aldığı ifade edilir İslamdan önceki dönem içerisinde Türkler Kut anlayışına sahip çıkarak hükümdarlarının Tanrı tarafından seçilen ve görevlendirilen bir insan olarak olduğuna inanmışlardır.


Kut anlayışının devlet yönetimine etkisi hakkında neler söyleyebilirsiniz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :  Türklerin Kut anlayışının olmasının temel sebebi Hakan ve Hatun’un kutsal kabul edilmesi Vatan topraklarını kutsal bir öge olarak görülmesinden kaynaklanmaktadır.

Kut anlayışı Türklerde bir gelenek olarak bir inanç sistemine dayatılmış ve Han ve hakanların Tanrı tarafından seçilerek insanları yönetmesi için  Tanrı tarafından seçilmiş kişiler olarak görmektedirler.

Kut anlayışı İslam’dan sonraki dönemde ortadan kalkmış Bu anlayış Kadim Türk geleneklerinde bir iz olarak kalmıştır kut anlayışı devlet yönetimini olumsuz yönde etkilediği kabul edilmektedir Çünkü Türklerde Kut anlayışının da tahta kimin geçeceği belirsiz olarak ifade edilmiş ve bu belirsizlik Türk toplumunda büyük yaralar açtığı ifade etmek gerekir.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

Kut anlayışının devlet yönetimine etkisi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!