Ders Notları

Kütle çekimi nedir? Dünya’da ve diğer gezegenlerde kütle çekimi nasıl değişir?

7. Sınıf Fen Bilimleri Kütle çekimi nedir? Dünya’da ve diğer gezegenlerde kütle çekimi nasıl değişir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kütle çekimi nedir? Dünya’da ve diğer gezegenlerde kütle çekimi nasıl değişir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Gerek Dünya’ nın gerekse diğer gök cisimlerinin birbirlerine ve üstlerindeki cisimlere uyguladığı çekim kuvvetine kütle çekimi denir. Kütlesi büyük olan gök cisimleri bu cisimlere daha fazla çekim kuvveti uygular,  kütleleri küçük olan gök cisimleri ise  daha az çekim kuvveti uygular. Buna göre kütle çekimi gezegenlerde büyükten küçüğe doğru sıralanmalıdır. Gezegenlerin büyüklük sıraları ise şöyledir; Jüpiter, Neptün, Dünya, Satürn, Venüs, Uranüs, Mars ve Merkür.


Kütle çekimi nedir? Dünya’da ve diğer gezegenlerde kütle çekimi nasıl değişir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Kütle çekimi gezegenin büyüklüğü ile doğru orantılıdır. O halde bir gezegen veya gök cismi her ne kadar büyükse kendi üzerinde bulunan nesneler o kadar çok kuvvet uygular. Buda gezegenlerin büyüklüğünün hesaplanması ile bulunabilir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Fen bilimleri ders kitabı mızda bulunan bu konuyu daha iyi bir şekilde anlamak için vermiş olduğunuz bilgiler ile ve örneklerle ödevimi güzel bir şekilde kavramış oldum. Öğretmenimizin anlatmış olduğu bu dersi yeniden tekrarlamak ve ders tekrarı yapmak için her zaman sizin verdiğiniz bilgilerden faydalanıyorum. Sizin vermiş olduğunuz bilgiler daha başarılı ve fen dersini daha iyi anlayan bir öğrenci oldum. Fen Bilgisi dersini artık çok seviyorum. Yorulmadan sıkılmadan ve eğlenceli bir şekilde sizin verdiğiniz cevaplarla ödevimi tamamlıyor ve arta kalan zamanda ders tekrarı yapıyor ve test çözüyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.