Ders Notları

Kuvâ-yı Millîye hareketi hakkında bildiklerinizi paylaşınız.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Kuvâ-yı Millîye hareketi hakkında bildiklerinizi sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Kuvâ-yı Millîye hareketi hakkında bildiklerinizi sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Kuvâ-yi Milliye, Anadolu’ da yapılan milli bir direniştir. Kurtuluş Savaşı döneminde önemli güçlerden birini haline gelmiştir. Kuvâ-yi Milliye’nin amaçlarının başında, Türk Milletinin bağımsızlığını oluşturmak gelmiştir. Kuvâ-yi Milliye sayesinde düzenli orduya zaman kazandırmış, halkın işgal altındayken umudu olmuştur.


“Kuvâ-yı Millîye hareketi hakkında bildiklerinizi sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Kuvâ-yi Milliye, Anadolu’nun Yunan, İngiliz, Fransız, İtalyan ve Ermeni birliklerince işgal edildiği ve Mondros Mütarekesi ile ağır koşulların dayatıldığı dönemde millî direniş örgütüne verilen isimdir. Kuvâ-yi Milliye düzenli olmayan silahlı birlikler ve kuvvetlerdir.

Kuvâ-yi Milliye, Kurtuluş Savaşı’nın ilk savunma kuruluşudur. Kuvâ-yi Milliye sayesinde düşman zarara uğratılmış, düzenli orduya zaman kazandırmış, halkın işgal altındayken umudu olmuştur.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kuvayi milliye denilince aklımıza Türk milletinin hep beraber birliktelik yaparak ülkelerini ve aslanlarını korumak için mücadele etmek için birlikte toplanması birlikte karar alması ve birlikte savaşması anlamına gelen bir söz olduğunu duyabiliyoruz. Türk milleti vatanına her zaman sevgisiyle bilinmektedir vatanına karşı bağlılığı ile bilen Türk milleti vatana söz konusu olduğu zaman bir araya gelerek kurtarmak için çaba harcamıştır.Kuvaye milliye tam da bunu ifade eden bir topluluktur.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.