Ders Notları

Kuvvetin özelliklerinin neler olduğunu biliyor musunuz?

6. Sınıf Fen Bilimleri Kuvvetin özelliklerinin neler olduğunu biliyor musunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kuvvetin özelliklerinin neler olduğunu biliyor musunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Kuvvet cisimler uygulanan itme veya çekme olarak tanımlanabilir. Duran bir cisme hareket ettiren hareket halindeki bir cismi süratini hızını arttırabilen yada durdurabilen cismin şeklini veya hareket yönünü değiştirebilen etkene kuvvet denir.

  • Kuvvetin hızlandırıcı etkisi,
  • Kuvvetin yavaşlatıcı etkisi,
  •  Kuvvetin yön değiştirici etkisi,
  • Kuvvetin şekil değiştirici etkisi,
  • Kuvvetin döndürme etkisi,

Kuvvetin özelliklerinin neler olduğunu biliyor musunuz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Kuvvet duran bir cismi harekete geçirebilir. Hareket halindeki bir cismi durdurabilir. Hareket eden cismin hızını arttırabilir. Hareket eden bir cismin hızını yavaşlatabililr. Cisimleri şekil değişikliği oluşturabilir. Cisimlerin hareket yönünü değiştirebilir. Dinamometre ile ölçülür birimi newtondur.

Örneğin: Rüzgarla birlikte yada Yer çekimi ve daha birçok unsur üzerinde kuvvet meydana gelebilir. Doğal yollarla oluşan kuvvet etkisinin devamlı olarak sürdüğünü söylemek mümkündür. Bu etkiden enerji elde edilmesi yaşamın devam etmesi gibi durumlar söz konusu olur. Barajlarda çalışan suyun döndürme kuvvetinin etkisi ile elektrik enerjisi üretilir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Kuvvetin şiddetine göre uygulanması maddenin yavaşlaması hızlanması duraklaması sallanması ve hareket etmesi gerçekleşebilir. Bir canlı tarafından uygulanan kuvvetin etkisi maddeyi farklı özellikleri kazandırır. Sabit bir şekilde hareket etmeyen cansız bir maddeye uygulanan kuvvet ne kadar şiddetli ise maddenin hareket etmesi ve yer değiştirmesi o kadar çabuk olur. Örneğin bir bisikletin sürdüğümüz zaman yavaş sürerken maddeye uyguladığımız kuvvet az olduğundan dolayı yavaş bir şekilde ilerleriz. Yalnız hızlı bir şekilde bisikleti sürdüğümüz zaman uyguladığımız şiddet çok fazla olduğundan dolayı kuvvetin etkisi şekilde yol alır

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.