Ders Notları

Londra Konferansı’nda İtilaf Devletlerinin önerilerini reddetmesinden hareketle TBMM hükûmetinin amaçları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Londra Konferansı’nda İtilaf Devletlerinin önerilerini reddetmesinden hareketle TBMM hükûmetinin amaçları hakkında neler söyleyebilirsiniz? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Londra Konferansı’nda İtilaf Devletlerinin önerilerini reddetmesinden hareketle TBMM hükûmetinin amaçları hakkında neler söyleyebilirsiniz?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Londra konferansı’nda itilaf Devletleri önerilerini reddetmesinden hareketle TBMM hükümetinin amacının ülkenin bütünlüğünü sağlamak ve ülkenin bir karış toprağını bile vermemek olduğunu söyleyebilirim.


“Londra Konferansı’nda İtilaf Devletlerinin önerilerini reddetmesinden hareketle TBMM hükûmetinin amaçları hakkında neler söyleyebilirsiniz?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

TBMM hükümeti Londra konferansı’na katılarak Türk milletinin ve misak-ı milli’yi dünya kamuoyuna duyurmuştur.

Bu sayede büyük bir prestij kazanmış hem ülke içinde hem de uluslararası olarak değeri artmıştır.

Türkiye Büyük millet meclisi Sevr antlaşması’nı kabul etmemiş itilaf devletlerinin yurttan çıkarmak için son gücü de savaşmaya devam etmişti.

TBMM milli mücadelede güneyde Fransızlara karşı başarılı olmuş, Türk Sovyet görüşmelerini başlatmış ve Yunanlılarla işini durdurarak Büyük başarılar elde etmiştir.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulduktan sonra bile Türkiye Büyük millet meclisi’nin almış olduğu kararlar ülkenin bütünlüğünü ve birliğini ayakta tutmak ve tüm olumsuzluklara rağmen ve ülkemizin bütünlüğünü istemeyen tüm devletlere karşı tek yürek olarak savaşmak ve mücadele etmek olduğunu söyleyebiliriz kurulan Türkiye Büyük millet meclisi yerine kurulan ülkenin yeniden temeller atmasına ve yeniden ayakta durabilmesi için çabalayan kahramanlarla ve devlet adamları ile dolu olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.