Maddeyi oluşturan bir atomun içinde neler olabilir?


Fen Bilimleri Öğretmeni

7. Sınıf Fen Bilimleri Maddeyi oluşturan bir atomun içinde neler olabilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Maddeyi oluşturan bir atomun içinde neler olabilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap : Maddenin en küçük yapı taşı atomdur. Atomun yapısındaki temel parçacıklar proton, nötron ve elektronlardır. Proton ve nötron atomun yapısındaki çekirdek adı verilen yerde bulunur.


Maddeyi oluşturan bir atomun içinde neler olabilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap : Maddeleri meydana getiren atomdur. Atomun da kendi içerisinde bölümleri vardır. Bu bölümler atomları meydana getirir.Atomun içerisinde atom kütlesinin tamamına yakınının bulunduğu merkeze çekirdek denir. Atom, temel olarak bir çekirdek ve onun etrafında bulunan elektron bulutundan oluşur. Atom çekirdeği, elektrondan kütlece büyük iki temel parçacıktan; proton ve nötrondan oluşmaktadır. Atomun da kendi içerisinde parçaları vardır.  Atomun içerisinde çekirdek denen bir yer vardır ki burada proton ve nötron vardır.  Atomun yapısındaki temel parçacıklar proton, nötron ve elektronlardır. Bu atomlar birleşerek nesneleri meydana getirirler.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Maddeyi oluşturan bir atomun içinde neler olabilir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Dinin temel yapı taşını oluşturan atomların iç çekirdeklerinden bulunan elektronlar elbetteki atomda bulunan en küçük parçacıklara örnek olarak verilebilir. Bir maddenin ancak mikroskopla gözlenebilecek atom taşını en küçük yapısı elbetteki nötron ve elektron dur. Fen bilimleri dersi mizdeki maddenin temel yapısını ve özelliklerini bu konuda beraberce öğrenerek maddenin en küçük yapı taşında neler bulunduğunu daha iyi bir şekilde kavrayarak ödevimizi hızlı ve rahat bir şekilde bitirebildik verdiğiniz bilgiler ve kaynaklar için çok teşekkür eder başarılı cevaplarınız için her zaman minnettar olduğumu söylemek isterim.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!