Ders Notları

Mehmet Âkif Ersoy, İstiklâl Marşı’nı neden yazmıştır? Yazınız.

2. Sınıf Türkçe Mehmet Âkif Ersoy, İstiklâl Marşı’nı neden yazmıştır? Yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Mehmet Âkif Ersoy, İstiklâl Marşı’nı neden yazmıştır? Yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Mehmet Akif Ersoy istiklal marşını devletimizin işgal altında olması ve milletimizin bağımsızlığa ve hürriyete inanmaları için daha henüz kurtuluş savaşı devam ederken milli mücadele ruhunu güçlendirmek amacıyla yazılmıştır.


Mehmet Âkif Ersoy, İstiklâl Marşı’nı neden yazmıştır? Yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: 12 mart 1921 tarihinde meclisin kararı ile kabul edilen istiklal marşımızın yazılma sebebi, yıllardır savaştan savaşa koşan Türk milletinin kırılan cesaretini tekrar kazandırmak, eski ruhunu yeniden alevlendirmek için yazılmış bir şiirdir. On kotadan meydana gelir. Kıtaları okuduğumuz zaman şairin bayrağa,vatana,itafen yazığı derin anlamlı sözleri görürsünüz.

İstiklal marşı nı tamamında coşkulu bir hitabet vardır. Okuduğunuzda insana gurur ve özgüven verir. İstiklal marşının yazıldığı dönemde ülke işgal altında inlemekte, millet olarak çökmüş, moreli olmayan bir halk bulunmaktadır.bu dönemde mehmet akif gibi düşünürler, camiilerde vaazlar vererek gazetelerde yazılar yazarak vede mitingler düzenleyerek halkın moralini yükseltmeye çalışmışlardır.

Aynı dönemde meclisin aldığı kararla halkın moralini yükseltmek amacıyla bir istiklal marşı yarışması düzenlenir. Mehmet Akif in 20 şubat 1921 de yazdığı “kahraman ordumuza” diye yazdığı sunumuyla istiklal marşı beğenilerek alkışlar içerisinde 12  mart 1921 günü TBMM nin oy çokluğuyla kabul edilerek istiklal marşı adını alır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    İstiklal Marşı’nın yazarı olarak bildiğimiz Mehmet Akif Ersoy Kurtuluş savaşı zamanında yaşamış ve düzenlenen ürk marşı’nda birincilik kazanarak İstiklal marşı’nı yazmıştır. İstiklal marşı’mızın kıtadan oluşmaktadır İstiklal marşımızda milli mücadele vatanımızın ve milletimizin kıymetli ve özellikleri en güzel şekilde anlatılmaktadır Mehmet Akif Ersoy yazmış olduğu bu maçta Türklerin ve düşüncelerini ve mücadelelerini dile getirmiştir

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.