Mehmet Âkif Ersoy'un hayatını araştırınız. | Forum Sayfa Cevapları

Mehmet Âkif Ersoy’un hayatını araştırınız.


Türkçe Öğretmeni

3. Sınıf Türkçe Mehmet Âkif Ersoy’un hayatını araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Mehmet Âkif Ersoy’un hayatını araştırınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Mehmet Akif Ersoy 20 aralık 1873-27 aralık 1936 yılları arasında yaşamış Türk şair veteriner, öğretmen, vaiz, hafız, kuran mütercimi ve siyasetçidir.Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde yaşamıştır. Çanakkale destanı, bülbül ve safahat en önemli eserleridir. Kurtuluş Savaşı sırasında millet vekilliği yapmıştır.İstiklal Marşını yazarak milli şair unvanını almıştır.


Mehmet Âkif Ersoy’un hayatını araştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Mehmet Akif Ersoy 1873 yılında, İstanbul’un Fatih ilçesinin Karagümrük semtinde dünyaya gelmiştir. İlköğretimini Fatihte Emir Buhari mahalle mektebinde, Orta öğretimini Fatih Rüştiyesinde tamamladı. Fatih rüştiye eğitimi boyunca Türkçe dışında Farsça, Arapça ve Fransızca dillerini öğrenerek eğitim aldığı dillerde hep birincilik aldı. Rüştiyeyi bitirdikten sonra ziraat ve baytar mektebine giderek buradan mezun oldu. Mezuniyetinden sonra Fransızcasını üst seviyeye getirdi.

6 ay içerisinde kuranı ezberleyerek, hafız oldu. 1893-1894 tarihleri arasında kurana hitap isimli eserini ilk defa yayınladı. 1893-1913 yılları arasında baytar olarak devlet memurluğu yaptı. Memuriyetinin ilk yıllarında Arabistan, Rumeli, Anadolu ve Arnavutluk gibi ülkenin birçok yerinde bulundu. Bu sayede halkla yakın temas halinde bulunarak Osmanlı devletinin, savaşlar içerisinde geçen ve halkının savaşlardan yılgın olmasından etkilenerek, İtaat ve Terakki cemiyetine kayıt oldu. 2.meşrutiyetin ilanı ile sıratı müstakim dergisinin baş yazarı olarak burada yazılar yazmaya başladı. Balkanların karışması, balkan savaşı  arkasından gelen 1.dünya savaşı gibi devletin çökmeye başlaması ile teşkilatı mahsusanın isteği ile islam birliği kurmak gayesiyle Almanya’da Müslüman kamplarına incelemelerde bulundu. 1916 yıllarında buradan gelerek Arabistan’a gitti.

İngilizlerin Osmanlılara karşı kışkırttığı Araplara propaganda yaparak mücadeleye katkı sağlamaya çalıştı. Çanakkale destanı adlı şiirini Arabistan’da görevdeyken yazmıştır. Osmanlının yenilgisi ile sonuçlanan 1. Dünya savaşı sonrası İstanbul’a gelerek Mustafa Kemal Atatürk’ün başlatmış olduğu milli mücadeleye bir vatansever olarak tam destek vermiş, İstanbul’un işgali ile birlikte çeşitli mitingler düzenlemiş, bu mitinglerde milli mücadeleyi desteklemek üzere devlet memurluğundan atılmıştır.Bunun üzerine Mustafa Kemal Paşa’nın daveti ile TBMM’nin açılmasından 1 gün sonra 24 nisan 1920 günü Ankara’ya gelmiştir. İlk TBMM ‘de Burdur milletvekili seçilmiştir. 12 mart 1921’de yazmış olduğu istiklal şiiri marş olarak Türkiye Büyük Miller Meclisi tarafından marş olarak kabul edilmiştir. Aldığı 500 lirayı Türk ordusuna bağış yapmıştır. Vatan şairimiz 27 aralık 1936 yılında ölmüştür.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

Mehmet Âkif Ersoy’un hayatını araştırınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!