Mehmet Âkit Ersoy hakkında neler biliyorsunuz? | Forum Sayfa Cevapları

Mehmet Âkit Ersoy hakkında neler biliyorsunuz?


Türkçe Öğretmeni

3. Sınıf Türkçe Mehmet Âkit Ersoy hakkında neler biliyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Mehmet Âkit Ersoy hakkında neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Mehmet Akif Ersoy vatan şairi olarak bilinen İstiklal Marşımızın yazarı 1. Dünya Savaşı’nda ve daha sonra Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu ya geçen Mustafa Kemal ve arkadaşlarını, milli mücadeleyi, destekleyen vede bu yolda İstanbul ve birçok vilayette halka hitap eden ve büyük mitingler düzenleyen iyi bir hitabet ustasıdır.


Mehmet Âkit Ersoy hakkında neler biliyorsunuz?  konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Mehmet Akif Ersoy Osmanlı Devletinin son dönemlerinde çocukluğu geçmiş, vatanı savaşlarla ve karmaşa içerisinde olan bir dönemde büyümüştür. Büyüdüğü dönemin karmaşası içerisinde tam bir vatansever olarak yetişmiştir. Liseyi bitirdikten sonra baytar mektebinde okumuş, veteriner olarak bu okurdan mezun olmuştur. Bu dönem içerisinde şiire ilgi duyarak, şiirler yazmaya başlamıştır. 1895 yıllarında ilk eseri olan 7 beyitlik gazeli kur’ana hitap servet-i finun gazetesinde yayınlandı. 4 yıl boyunca ülkesinin birçok yerinde görev yaptı. Rumeli, Anadolu ve Arabistan’da görevlerde bulundu. 1913`te itaat ve terakki cemiyetine girdi.

1.Dünya Savaşı sırasında teşkilat-ı mahsusa  aracılığı ile Almanya’daki tutsak Müslümanların durumunu araştırmaya gitti. 1.Dünya Savaşından sonra İstanbul’a döndü. İstanbul’un işgali ile Anadolu’ya geçen Mustafa Kemal ve arkadaşlarına kurtuluş hareketine tam hareket verdi. Balıkesir’de yaptığı Milli direnişe verdiği tam destekten dolayı İstanbul hükumeti tarafından görevinden çıkarıldı. Ankara hükumetinin kurulmasıyla Burdur millet vekili olarak Ankara’ya gitti. 18 Mart 1921 yılında İstiklal Marşını yazarak, “Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın.” diyerek istiklal marşını milletine hediye etti. Yarışma sonucu kazandığı 500 tl yi Türk ordusuna bağışladı.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

Mehmet Âkit Ersoy hakkında neler biliyorsunuz?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!