Ders Notları

Meleklere imanın dinimizdeki önemi hakkında bilgi veriniz.

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Meleklere imanın dinimizdeki önemi hakkında bilgi veriniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Meleklere imanın dinimizdeki önemi hakkında bilgi veriniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Meleklere inanmak İnsanın güzel ahlaklı olmasına büyük etki sağlayacağını ifade etmek doğru olacaktır.

Meleklerin sürekli olarak bizi izledikleri, sağımızda ve solumuzda yer alan meleklerin günahlarımızı ve sevaplarımızı yazdıkları yapmış olduğumuz iyilikleri ve kötülükleri Yüce Allah Celle Celalühü diledikleri nedeniyle Melekler insanların güzel ahlaklı olması için katkı sağlayan önemli Nurdan yaratılmış olan varlıklar olarak kabul edilmektedir.


Meleklere imanın dinimizdeki önemi hakkında bilgi veriniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

İnsanların sağında ve solunda yer alan kirame katibi olan Melekler insanların günahlarını ve saatlerini yazdıkları için meleklere inanmak İnsanın güzel ahlaklı olmasına katkı sağlıyor olması örneği ne verilebilecek en güzel örneklerden bir tanesi olarak ifade edilmektedir.

Ayrıca insanların yapmış olduğu ibadetler yapmış olduğu güzellikler yapmış olduğu davranışlar sürekli olarak meleklerin hoşuna gider bazı durumlarda melekler bu kişilere dua eder Onlar için Yüce Allah Celle Celalühü güzel nasihatlar da bulunur ve onların hidayete ermesi için birçok konuda Biz insanlara yardım ettiğini biliyoruz.

İşte bu nedenle Nurdan yaratılmış olan meleklerin sürekli olarak bizleri gözetmesi görmesi yapmış olduğumuz iyilikleri ve kötülükleri bilmeleri onlara inanmak açısından bizleri güzel ahlaklı bir yola götüreceğini ifade edebiliriz.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    İmanın şartlarından biri olan meleklere iman dinimizce benimsenen ve gözümüzle görmediğimiz meleklerin inanarak benimsememize yardımcı olan dini bir inançtır. İslam dininin inancına göre sol ve sağ kolumuz da bulunan ünahlarımızı ve sevaplarımızı yazan iki Melek vardır. Ayrıca kabirde insanlara sorgu soracak meleklerde bulunmaktadır. Melekler Allahu Teala ibadet eden iyiliklerle bilinen varlıklardır. Gözümüzle görmediğimiz melekleri ahiret hayatında görebileceğimiz İslam’da müjdelenmiş bir algıdır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.