Ders Notları

Meleklere inanmak, insanın güzel ahlaklı olmasına nasıl katkı sağlar? Açıklayınız.

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Meleklere inanmak, insanın güzel ahlaklı olmasına nasıl katkı sağlar? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Meleklere inanmak, insanın güzel ahlaklı olmasına nasıl katkı sağlar? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Meleklere inanmak İnsanın güzel ahlaklı olmasına büyük etki sağlayacağını ifade etmek doğru olacaktır.

Meleklerin sürekli olarak bizi izledikleri, sağımızda ve solumuzda yer alan meleklerin günahlarımızı ve sevaplarımızı yazdıkları yapmış olduğumuz iyilikleri ve kötülükleri Yüce Allah Celle Celalühü diledikleri nedeniyle Melekler insanların güzel ahlaklı olması için katkı sağlayan önemli Nurdan yaratılmış olan varlıklar olarak kabul edilmektedir.


Meleklere inanmak, insanın güzel ahlaklı olmasına nasıl katkı sağlar? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Insanların sağında ve solunda yer alan kirame katibi olan Melekler insanların günahlarını ve saatlerini yazdıkları için meleklere inanmak İnsanın güzel ahlaklı olmasına katkı sağlıyor olması örneği ne verilebilecek en güzel örneklerden bir tanesi olarak ifade edilmektedir.

Ayrıca insanların yapmış olduğu ibadetler yapmış olduğu güzellikler yapmış olduğu davranışlar sürekli olarak meleklerin hoşuna gider bazı durumlarda melekler bu kişilere dua eder Onlar için Yüce Allah Celle Celalühü güzel nasihatlar da bulunur ve onların hidayete ermesi için birçok konuda Biz insanlara yardım ettiğini biliyoruz.

İşte bu nedenle Nurdan yaratılmış olan meleklerin sürekli olarak bizleri gözetmesi görmesi yapmış olduğumuz iyilikleri ve kötülükleri bilmeleri onlara inanmak açısından bizleri güzel ahlaklı bir yola götüreceğini ifade edebiliriz.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Meleklere iman etmek imanin şartlarından biridir. Gözlerimizle görmediğimiz Allah’a ibadet ederek güzel huyları ile bilinen ve sonsuz mu bari ile tanınan melekler ahiret hayatında karşılaşacağımız varlıklar arasında yer alır. Meleklere iman etmek bize iyi huylu Allah’a inanan ve Allah’ın İslam’ın vermiş oldukları buyrukları bilen ve tanıyan insanlar yapar.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.