Meslek tercihine yönelik iyi bir planlama nasıl olmalıdır? Açıklayınız. | Forum Sayfa Cevapları

Meslek tercihine yönelik iyi bir planlama nasıl olmalıdır? Açıklayınız.


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meslek tercihine yönelik iyi bir planlama nasıl olmalıdır? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Meslek tercihine yönelik iyi bir planlama nasıl olmalıdır? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap : Meslek tercihi yapılırken kişi, kendi özelliklerini , hangi zeka türüne sahip olduğunu ve neler konusunda becerisi olduğunu bilerek hareket etmelidir. Öğretmenleri ve ailesi de bunları gözeterek o çocuğa yol göstermelidir.  Aynı zamanda kişinin seçeceği meslek grubunun kazancını , ne kadar popüler bir meslek olduğunu ve kendisinin buna yatkın olup olmadığını ve sevip sevmediğini bilmesi gerekir.


Meslek tercihine yönelik iyi bir planlama nasıl olmalıdır? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap : Meslek ;kişinin hayatını devam ettirmek için sürekli olarak yaptığı çalışmadır. Meslekler , insanların özelliklerine göre seçilir. Meslek seçerken kişi kendine yol gösterici olan ailesi ve öğretmenleri ile iş birliği içerisinde bir seçim yapabilir. Bunun için öncelikle kişinin yetenekleri, nelere ilgi duyduğu , hangi zeka çeşidine sahip olduğu , mesleği kazanma süreci, mesleği yapabilmeye olan hevesi ve becerisi göz önünde bulundurulur. Her insanın özellikleri birbirinden farklıdır. Bu özellikler kişinin meslek seçiminde büyük rol oynar. Kimi insan insanlarla konuşmayı, kimi insan tedavi etmeyi, kimileri icat yapmayı, kimileri bina kurmayı sever. Parasal yönden hangi mesleğin iyi olduğu, hangi meslek alanında iş bulmanın kolay olduğu da meslek seçiminde önemli bir etkendir. Unutulmaya başlanmış olan meslekleri tercih etmek , kişinin emeklerini zayi eder. Bunun için her insanın becerisi ve hayat şartları göz önünde bulundurularak, kendine en uygun meslek seçilmelidir.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Meslek tercihine yönelik iyi bir planlama nasıl olmalıdır? Açıklayınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak