Mevlana ne zaman, nerede yaşamış ve vefat etmiştir? | Forum Sayfa Cevapları

Mevlana ne zaman, nerede yaşamış ve vefat etmiştir?


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Mevlana ne zaman, nerede yaşamış ve vefat etmiştir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Mevlana ne zaman, nerede yaşamış ve vefat etmiştir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Mevlana 30 Eylül 1207 yılında bugün Afganistan sınırları içinde yer alan Horasan bölgesinde, Belh şehrinde doğmuştur. Babası Hüseyin Hatibi oğlu Bahaeddin Veled’dir. Annesi ise Belh Emiri Rükneddin’in kızı Mümine Hatun’dur.

Moğol istilası nedeni ile Belh şehrinden ayrılmışlar dir. nişabur şehrine ilk olarak göçmüşlerdir. Sonrasında Bağdat, Kufe, Mekke, Medine, Şam, Malatya, Erzincan, Sivas kentine uğramışlardır. Sivastan göçtükten sonra  Karaman şehrine yerleşmişlerdir. yedi sene Kramanda yaşarlar ve sonrasında 1228 senesinde Alaaddin Keykubat tarafından Konya şehrine davet edilirler. Bu tarihten itibaren Konya’da göç ederler.

Mevlana 17 Aralık 1273 tarihinde 66 yaşında Konya’da vefat etmiştir. mevlana ölüm gününe şeb-i arus denir.


Mevlana ne zaman, nerede yaşamış ve vefat etmiştir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Mevlana Celalettin Rumi 30 Eylül 1207 tarihinde Horasan bölgesinin Belh şehrinde doğdu. Ailesi ile 1215-1220 seneleri arasında moğolların orta asyayı istila etmesi sebebiyle  Nişabur şehrine göç etmişlerdir. Oradan ailesi ve müritleri ile birlikte hacca gitmeye karar verdiler. Göç kervanıyla birlikte Bağdat’a Veled ve Kufe yolundan Kabeye gitti. Haç dönüşü Şamdan Anadolu’ya geçti.

Erzincan, Akşehir ve Larende şimdiki ismiyle Karaman şehrimize göç etti ve bu göçler yedi sene sürmüştür. 1225 yılında babasının isteğiyle Semerkantlı Hoca Şerafettin Lala ‘nin kızı Gevher Banu ile evlendi. Mevlana nin çocukları Mehmet Bahaeddin ile Alaaddin Mehmet Karaman’da doğdular. 1228 yılında Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat in daveti üzerine Mevlana Selçuklularının başkenti Konya’da yerleştiler.

17 Aralık 1273 tarihinde mevlana hayata gözlerini yummuştur. Mevlana ölüm gününü kötü, umutsuzluk verici birşey değilde yeniden doğuş olarak kabul ederdi. Öldüğünde sevdiğine yani Allah’a kavuşacaktır. Bu yüzden mevlana ölüm gününe düğün günü ve ya gelin gecesi anlamına gelen “Şeb-i Arus” demişti.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Mevlana ne zaman, nerede yaşamış ve vefat etmiştir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Hz Mevlana'nın hayatını din kültürü dersinde işlediğimiz zaman ne kadar büyük bir bilgini ve alim olduğunu görebiliyoruz. Hz Mevlana da günümüzde söylemiş olduğu özlü sözler ve manevi sözlerle hayatımıza yön ve ışık vermektedir. Hz Mevlana birçok âlim ve bilgin gibi Osmanlı devleti'nde ve Türk devletine önemli katkılar ve manevi destekler sağlamıştır. Günümüzde de Hz Mevlana sevilip sayılan ve birçok ahlaklı davranışıyla anımsanan bir âlimdir
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak