Mevlânâ’nın ve Ahi Evran’ın Anadolu’nun yurt edinilme sürecine nasıl katkıda bulunduklarını açıklayınız.


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Mevlânâ’nın ve Ahi Evran’ın Anadolu’nun yurt edinilme sürecine nasıl katkıda bulunduklarını açıklayınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Mevlana ve Ahi Evran gibi din ve ilim bilginleri sevgi saygı ve anlayışı Türk milletine aşılayarak yaşadıkları çağda insanlara öncülük ve ışık olarak çağını aydınlatmış kişilerdir.
Mevlana insanlara birlik ve beraberlik içinde yaşamalarını öğütlemiş felsefesinde kim olursan yine gel sözü ile Türkler ve diğer milletleri ayırt etmeden insanları dil din mezhep farkı olmadan barış içinde yaşamasını öğretmiştir. Ahi Evran Ahilik teşkilatının kurucusudur. Amacı Anadolu’daki halklara meslek edindirmek ve güzel ahlak sahibi olmayı öğütlemektedir.
Ahilik Teşkilatı sayesinde günümüze kadar gelen Usta Kalfa Çırak sınıflar oluşmuş meslek üzerinde eğitime başlayan kişiler çıraklıktan yetişerek Ustalar kadar yükselme şansı bulmuşlardır. Bu teşkilat yıllarca Anadolu’daki insanlara hizmet vermiştir. 

Ders Kitabı Sayfa Aramaları:

,,https://www forumsayfacevaplari com/mevlananin-ve-ahi-evranin-anadolunun-yurt-edinilme-surecine-nasil-katkida-bulunduklarini-aciklayiniz html,
Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Mevlânâ’nın ve Ahi Evran’ın Anadolu’nun yurt edinilme sürecine nasıl katkıda bulunduklarını açıklayınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Geçmiş dönemin en önemli din liderlerinden ve ilim öğreten öğretmenlerinden biri olan hazreti Mevlana ve ahi evra'nın Anadolu'nun yurt edinme sürecinde elbette ki insanları güzel ahlaklı bilgiye ilime ve ışık tutma gibi çeşitli etkinlikleri ve lastikleri için bu dönemde yurt kurma ve yurdunun adaletli bir şekilde kurulmasına ciddi şekilde etkileri olduğunu söyleyebiliriz bu gibi ilim düşünürleri ve ilim insanlara insanların güzelliği iyiliği yöneltmek de bu şekilde insanların güzel ahlak yardımseverlik ve kötü günahlardan alıkoymak güzellikleri iyilikleri yönelmesini sağlamak gibi temel sebepler ile oluşabilecek bir yurdum ve milletin temellerini en güzel şekilde kurulmuş olduklarını söyleyebiliriz.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!