Ders Notları

Mezopotamya ve Anadolu medeniyetlerinin insanlığa katkılarına örnekler veriniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Mezopotamya ve Anadolu medeniyetlerinin insanlığa katkılarına örnekler veriniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Mezopotamya ve Anadolu medeniyetlerinin insanlığa katkılarına örnekler veriniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
Anadolu ve Mezopotamya medeniyetlerin beşiği, dünya üzerinde ilklerin olduğu bir yerdir. Anadolu medeniyetlerinin dünya miraslarına kattıklarını kısaca sayacak olursak, Mezopotamya uygarlıklarından verimli toprakları ve tarıma elverişli yapısı sayesinde tarihin en eski medeniyeti Sümerler sayılmamaktır.
Sümerler Zikurat adı verilen çok katlı binalar inşaa etmeyi öğrenmişlerdir. Ay, yıl takvimini bulmuşlar. Yazıyı icat ederek tarihin başlamasını sağlamışlardır. Asurlar Sümerler ile ticaret yaparak yazıyı geliştirmişler, yazının Anadolu medeniyetlerine yayılmasını sağlamışlardır. Dünyanın ilk kütüphanesini kurmuşlardır. Babiller ilk anayasayı yapmış. Hititler ilk yazılı anlaşmayı imzalamış. Lidyalılar ilk parayı icat etmişlerdir.


Mezopotamya ve Anadolu medeniyetlerinin insanlığa katkılarına örnekler veriniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Dünya üzerinde bulunan her uygarlık medeniyetlerin gelişmesine küçük veya büyük katkılar sağlamıştır. Uygarlıkların gelişmeleri kendinden önceki medeniyetlerin uygarlıkların üzerine kurulur. Hiçbir şey kendiliğinden ortaya çıkmaz.
Dünya üzerinde kullandığımız birçok alet eski medeniyetler tarafından ortaya konmuş, bilgi birikimi ile geliştirilmiştir. Birçok buluş eski medeniyetlere dayanmaktadır. Anadolu uygarlıkları da tarihe birçok katkıda bulunmuş yüksek medeniyetlerdir.

  • Hititler ilk defa tarih yazıcılığına başlatan medeniyettir. İlk yazılı anlaşmayıda hititler imzalamıştır.
  • Frigler tarıma ve hayvancılığa önem vermişlerdir. Tarım hayvanını öldürene sabanı kırana ölüm cezaları vardı.
  • Lidyalılar değiş tokuş sisteminin ticarette geride kaldığını görüp parayı icat edenlerdir.
  • Sümerler ay ve yıl takvimini bulmuşlar, ilk yazıyı icat etmişlerdir. Dünya tarihi sümerlilerle başlar.
  • Asurlular ticret ile uğraşmış, sümerlerden öğrendikleri yazıyı anadoluya getirerek dünyanın ilk kütüphanesini kurmuşlardır.
  • Babiller tarihte ilk anayasayı oluşturularak hamurabi kanunlarını yapmışlardır.

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.