Mezopotamya ve Anadolu medeniyetlerinin insanlığa katkılarına örnekler veriniz.


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Mezopotamya ve Anadolu medeniyetlerinin insanlığa katkılarına örnekler veriniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Mezopotamya ve Anadolu medeniyetlerinin insanlığa katkılarına örnekler veriniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :
Anadolu ve Mezopotamya medeniyetlerin beşiği, dünya üzerinde ilklerin olduğu bir yerdir. Anadolu medeniyetlerinin dünya miraslarına kattıklarını kısaca sayacak olursak, Mezopotamya uygarlıklarından verimli toprakları ve tarıma elverişli yapısı sayesinde tarihin en eski medeniyeti Sümerler sayılmamaktır.
Sümerler Zikurat adı verilen çok katlı binalar inşaa etmeyi öğrenmişlerdir. Ay, yıl takvimini bulmuşlar. Yazıyı icat ederek tarihin başlamasını sağlamışlardır. Asurlar Sümerler ile ticaret yaparak yazıyı geliştirmişler, yazının Anadolu medeniyetlerine yayılmasını sağlamışlardır. Dünyanın ilk kütüphanesini kurmuşlardır. Babiller ilk anayasayı yapmış. Hititler ilk yazılı anlaşmayı imzalamış. Lidyalılar ilk parayı icat etmişlerdir.


Mezopotamya ve Anadolu medeniyetlerinin insanlığa katkılarına örnekler veriniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :
Dünya üzerinde bulunan her uygarlık medeniyetlerin gelişmesine küçük veya büyük katkılar sağlamıştır. Uygarlıkların gelişmeleri kendinden önceki medeniyetlerin uygarlıkların üzerine kurulur. Hiçbir şey kendiliğinden ortaya çıkmaz.
Dünya üzerinde kullandığımız birçok alet eski medeniyetler tarafından ortaya konmuş, bilgi birikimi ile geliştirilmiştir. Birçok buluş eski medeniyetlere dayanmaktadır. Anadolu uygarlıkları da tarihe birçok katkıda bulunmuş yüksek medeniyetlerdir.

 • Hititler ilk defa tarih yazıcılığına başlatan medeniyettir. İlk yazılı anlaşmayıda hititler imzalamıştır.
 • Frigler tarıma ve hayvancılığa önem vermişlerdir. Tarım hayvanını öldürene sabanı kırana ölüm cezaları vardı.
 • Lidyalılar değiş tokuş sisteminin ticarette geride kaldığını görüp parayı icat edenlerdir.
 • Sümerler ay ve yıl takvimini bulmuşlar, ilk yazıyı icat etmişlerdir. Dünya tarihi sümerlilerle başlar.
 • Asurlular ticret ile uğraşmış, sümerlerden öğrendikleri yazıyı anadoluya getirerek dünyanın ilk kütüphanesini kurmuşlardır.
 • Babiller tarihte ilk anayasayı oluşturularak hamurabi kanunlarını yapmışlardır.

 

Ders Kitabı Sayfa Aramaları:

,,https://www forumsayfacevaplari com/mezopotamya-ve-anadolu-medeniyetlerinin-insanliga-katkilarina-ornekler-veriniz html,,mezopotamya ve anadolu medeniyetlerinin insanlığa katkılarına örnekler veriniz,
Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Mezopotamya ve Anadolu medeniyetlerinin insanlığa katkılarına örnekler veriniz.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
arda
100 aldım teşekkürler
Halime
Arda kopya çekerek 100 alman haksızlık canısı
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 15 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
  error: Content is protected !!