Ders Notları

Mıknatıs tarafından çekilen ve çekilmeyen maddelere başka hangi örnekler verebilirsiniz?

4. Sınıf Fen Bilimleri Mıknatıs tarafından çekilen ve çekilmeyen maddelere başka hangi örnekler verebilirsiniz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Mıknatıs tarafından çekilen ve çekilmeyen maddelere başka hangi örnekler verebilirsiniz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Mıknatıs bazı maddeleri çekerken bazı maddeleri çekmez. Mıknatısın çektiği başlıca maddelere bakarsak demir, nikel, kobalt gibi ve bu maddelerin alımı olan maddeleri çeker.

Mıknatısın çekmediği maddeler ise demir, nikel ve kobalt maddelerinin dışında kalan hiçbir maddeyi çekmezler. (Tahta, tebeşir, kumaş, pamuk, cam, alimunyum) gibi


Mıknatıs tarafından çekilen ve çekilmeyen maddelere başka hangi örnekler verebilirsiniz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Mıknatısların çektiği maddelere örnek verecek olursak magnetik maddeler:

Çivi, demir, demir Tozu çelik, kobalt, iğne, vida, somun, tornavida, çatal, bıçak, kaşık, Mıknatıs kısacası demir, kobalt, nikel alışımı olan tüm maddeleri çeker.

Mıknatıs tarafından çekilmeyen maddeler:

Cam, pamuk, kumaş, keten, tahta, talaş, sünger, plastik, bakır, alimunyum, su, toprak, canlı olan hiçbir maddeyi çekmez.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mıknatısın çekmiş olduğu maddelere örnek vermek gerekirse Demir Çelik çinko bakır altın gümüş gibi örnekleri verebiliriz. Mıknatıs günlük hayatımızda kullanmış olduğumuz birçok teknolojik alette bulunmaktadır Ayrıca mıknatısın birçok alanda kullanıldığı ve teknolojik araçlardan çok fazla kullanıldığını bilmekteyiz. Karton plastik cam ve çevremizde kullandığımız birçok maddeyi mıknatıslar çekmez. Mıknatısların neyi çekip çekmediğini öğrenmek için öncelikle örneklerle çevremizde gördüğümüz birçok maddeyi inceleyebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.