Ders Notları

Mıknatısların kullanıldıkları yerlere beş tane örnek veriniz.

4. Sınıf Fen Bilimleri Mıknatısların kullanıldıkları yerlere beş tane örnek veriniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Mıknatısların kullanıldıkları yerlere beş tane örnek veriniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

 1. Pusulalarda kullanılan mıknatıs yön bulmamızı sağlar.
 2. Buzdolabı kapaklarında, çanta ve cüzdanları kapalı durması için kullanılır.
 3. Mıknatıslı vinçler demiri ayıklamada kullanılır.
 4. Kredi kartlarının arkasındaki şeritlerde mıknatıs kullanılır.
 5. Cep telefonu, mikrofon, kulaklık gibi alanlarda kullanılır.

Mıknatısların kullanıldıkları yerlere beş tane örnek veriniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Demir, nikel ve kobaltı çekme özelliğine sahip eşyalar mıknatıs olarak adlandırılır. Günümüzde eğlenceden güvenliğe sağlıktan ulaşıma bir çok yerde mıknatıslar kullanılmaktadır.

 1. Hızlı tren olarak adlandırıla ulaşım aracında tren mıknatıs sayesinde rayla temasını keser ve havada gider. Bu şekilde sürtünmeyi azaltıp daha hızlı hareket eder.
 2. Kredi kartı, banka kartı, kartla açılan kapı mekanizmalarında prensip aynıdır. Kartın içinde yer alan mıknatısa kişinin bilgileri aktarılır ve okuyucu araç bu bilgileri okuyup doğruluğunu onayladıktan sonra işleme devam eder, kapıyı açar.
 3. Sanayi alanında hurdaların arasından geri dönüşüme gidecek demiri ayıklar. Taşıması zor boyutu büyük ve ağır olan eşyaların taşınmasında da kullanılır.
 4. Sağlık alanında Manyetik Rezonans Görüntüleme kullanılır. Doktorların tanı koymasında yardımcı olur.
 5. Hoparlör sistemlerinden kulaklıklara kadar ses çıkan çoğu cihazda mıknatıs kullanılır.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Yukarıda vermiş olduğunuz bilgilerle fen bilgisi ders kitabı muska bulunan mıknatısın kullanıldığı birçok alanı basamaklar halinde öğrenmiş bulunuyoruz mıknatısın sağlığımız açısından birçok faydaları teknolojik aletlerde ve kullandığımız birçok mutfak eşyasını bulunabildiği yeni yukarıdaki bilgiler ve tekrarlamış oldu örneğin evimizde kullandığımız buz davayı açıp kapatırken nasıl kapağının kapandığını ve yapıştığını gözlemledi biliyoruz bunun en güzel örneği elbette ki birbirini itme ve çekme kuvveti olan mıknatıs sayesinde meydana geldiğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.