Ders Notları

Milli bayramlarımız denince aklınıza neler geliyor?

4. Sınıf Türkçe Milli bayramlarımız denince aklınıza neler geliyor? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Milli bayramlarımız denince aklınıza neler geliyor? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Maddeler halinde Milli bayramlarımız şunlardır ;

 1. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 2. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 3. 30 Ağustos Zafer Bayramı
 4. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 5. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Milli bayramlarımız denince aklınıza neler geliyor? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı : Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması üzerine sadece Türk çocuklarına değil dünya çocuklarına da armağan edilen bir bayramdır. Meclisin açılmasıyla yönetimde sadece halk söz sahibi olduğu için ulusal egemenlik bayramı olarak da bilinir.
 • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı: Atatürk’ün kurduğu cumhuriyet rejiminin başlangıcı olarak Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs 1919 yılı kabul edilir. Bu tarih milli bayramımız olarak kutlanmaktadır.
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı: Büyük Taarruz zaferini kutladığımız milli bayramımız. Bu zaferden sonra İzmir düşman elinden kurtarılmıştır.
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı: Meclise Atatürk tarafından sunulan cumhuriyet rejimin 29 Ekim 1923 tarihinde kabul edilmesi üzerine kutlamalar yaptığımız bayram.
 • 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü: Gerçekleştirilmek istenen darbe girişimini halk birlik olup engellemiştir. Bunun üzerine 15 Temmuz günü demokrasinin yeniden kazanıldığı ve milli birlik içinde hareket ettiğimizden demokrasi ve milli birlik günü olarak kutlanır.

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Milli bayramlarımızın saymak istersek, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk Bayramı, 19 Mayıs gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, ve 15 temmuz demokrasi ve dayanışma günü olarak bildiğimiz bayramlarımız Iğdır. Saymış olduğumuz tüm bu bayramlarda Türk milletinin göstermiş olduğu vatan sevgisi ve ülkelerine düşmanlardan milli mücadele ile temizlediği en güzel günlerden bir çoğunu simgelemektedir. Bu milli bayramlarımızı günümüzde de büyük bir coşku ve sevinçle almaktayız. Tarih boyunca ülkemizi korunmuş kullanmış olan şehitlerimiz ve gazilerimiz ve kahraman Türk milletine sonsuz minnet lerimizi sunuyoruz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.