Millî Mücadele’de yararlılık gösteren çocuklar ile ilgili yaptığınız araştırmadan elde ettiğiniz bilgileri paylaşınız.


Türkçe Öğretmeni

6. Sınıf Türkçe Millî Mücadele’de yararlılık gösteren çocuklar ile ilgili yaptığınız araştırmadan elde ettiğiniz bilgileri paylaşınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Millî Mücadele’de yararlılık gösteren çocuklar ile ilgili yaptığınız araştırmadan elde ettiğiniz bilgileri paylaşınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Çanakkale savaşı sırasında yurdu savunmak için Çanakkale ye giden bir çok okul öğrencisi olmuştur. Bugençler kahramanca vatanı savunmuşlardır.

Milli mücadele döneminde Fındıklıoğlu İbrahim, Sait Yalçın, Etlioğlu Ahmet Duran, Bombacı Ahmet, Şekerci Ökkeş ve Cuhadar Ali gibi çocuk kahramanlar özellikle Kahramanmaraş İn kuruluşunda önemli rol oynamışlardır.


Millî Mücadele’de yararlılık gösteren çocuklar ile ilgili yaptığınız araştırmadan elde ettiğiniz bilgileri paylaşınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Araştırmalarımıza göre milli mücadele döneminde çocuk kahramanlar Fındıklıoğlu İbrahim, Fransız işgali sonrasında şehir genelinde çatışmalar başladığında çete başı babasının yanında çatışmalara katılmış ve 19 yaşında şehit olmuştur. Etlioğlu Ahmet Duran atik ve genç olmasından dolayı tehlikeli görevlerin çoğunu kendisi üstlenmiştir. Savaş sırasında topuğundan vurularak gazi olmuş, Mustafa Kemal Paşa tarafından ödüllendirilmiştir.

Cuhadar Ali Sütçü imam olayının arkasından ermeni çeteleri tarafından öldürülen iki türkün intikamını almak için ermeni çetesinin peşine düşmüş, 3 kişiden 2 sini öldürüp birini yaramamış kendisinde 17 yaşında şehit düşmüştür.

Bombacı Ahmet kaledeki askerlere erzak ve mühimmat taşımış ayrıca el yapımı bombalar ile ermeni sığınaklara büyük zarar vermiştir.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Millî Mücadele’de yararlılık gösteren çocuklar ile ilgili yaptığınız araştırmadan elde ettiğiniz bilgileri paylaşınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Ülkemizde verilmiş olan milli mücadelelerde kadınların ve çocukların rolü de çok fazladır. Özellikle Kurtuluş savaşı zamanında ve Çanakkale destanı zamanında oldukça Küçük olan çocukların savaşlara katıldığını ve ülke topraklarını korumak amacıyla SBSV savaşlarda boy gösterdiklerini biliyoruz. Ülkemiz vatan bağımsızlığı ve vatan toprakları denilince Birlik olmayı tek yumruk olmayı bilen ve bu uğurda SBSV mücadele eden bir millettir. Ayrıca çocuklarımız gibi kadınlarımız da cephede boy göstermiş birçok milli mücadelede yardımlarda bulunmuş ve yapmış oldukları destekler sayesinde birçok başarılar elde edilmiştir
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!