Ders Notları

Millî tarihimizi konu edinen filmlerin milletimiz birlik ve beraberliğine yaptığı katkıyı açıklayınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Millî tarihimizi konu edinen filmlerin milletimiz birlik ve beraberliğine yaptığı katkıyı açıklayınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Millî tarihimizi konu edinen filmlerin milletimiz birlik ve beraberliğine yaptığı katkıyı açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Bence milli tarihimizi konu eden filmler tarihe uygun bir şekilde yapıldıklarında milletimizin tarihini öğrenmesine ve böylece tarihteki beraberliği hatırlamamıza sebep olacaktır. Ortak anılarımız dolması bizi birbirimize daha çok bağlayacak ve tarihten ders almamızı sağlayacaktır.


“Millî tarihimizi konu edinen filmlerin milletimiz birlik ve beraberliğine yaptığı katkıyı açıklayınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

İnsanlar izlemiş ve dinlemiş olduğu şeylerden etkilenirler. Her ne kadar etkilenmemeye çalışılsa da insan izlediği ve dinlediği şeylerle şekillenir ve ister istemez onlar hakkında fikirleri zamanla kabul ettiğini görür.

İnsan tanımadığı şeyin düşmanıdır sözü bunu açıkça göstermektedir. Tarihimizi ve kültürel değerlerimizi kitap gibi güvenlik kaynaklardan öğrenebiliriz. Ancak ne yazık ki kitap okuma alışkanlığının azalması ve insanların film gibi şeylere rağbet etmesi sebebiyle bu gibi diziler insanların milli duygularının uyanmaları konusunda büyük faydalar sağlar.

Bu filmler doğru ve tarihi süreçleri çarpıtmadan anlattığı sürece insanların gönlünde tarihe karşı bir aşk, milletine karşı bir bağlılık ve değerlerini hatırlayarak onlara sahip çıkma hisleri oluşur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Milli tarihimizi konu alan filmden istediğimiz zaman milli kültürümüzü ve milli mücadelemizin nasıl süreçten geçtiğini detaylı bir şekilde hikayelerle öğrenmiş oluruz her zaman bizler için oldukça önemlidir milli tarihimizi benimsemeli ve her zaman bilmeliyiz milli tarihimizi anlatan filmleri izledikçe atalarımızın yaşamış oldukları anıları bir daha canlandırmış oluruz. Milli kültürümüzün bir parçası olan tarihi eserlerin filmine uyarlandığı zaman güzel bir şekilde canlandırma yapıldığı zaman çok fazla duygulanarak izlediğimiz bu milli kültürümüz ve milli mücadelemizi güzel bir şekilde öğrenmiş oluruz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.