Mimar Sinan hakkında bir konuşma hazırlayınız. | Forum Sayfa Cevapları

Mimar Sinan hakkında bir konuşma hazırlayınız.


Türkçe Öğretmeni

3. Sınıf Türkçe Mimar Sinan hakkında bir konuşma hazırlayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Mimar Sinan hakkında bir konuşma hazırlayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Mimar Sinan Osmanlının ve hatta dünyada önde gelen büyük mimarlardan bir tanesi sayılmaktadır. Yüzyıllar önce yaptığı yapıtlar, bu günkü mimarlar tarafından araştırılıp tez olarak kullanılmaktadır. Tüm yaptığı yapıtlar günümüze kadar gelip, hiç bir afet tarafından yıkılmamıştır.


Mimar Sinan hakkında bir konuşma hazırlayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Mimar Sinan 1489-1588 yılları arasında yaşamış. Dünyanın en büyük mimar ve yapı sanatçısıdır. Kayserinin Ağırnas köyünde doğmuştur. 1511’de yavuz Sultan Selim döneminde devşirme olarak İstanbul a gelmiştir. Yavuz sultan selim in mısır seferine mimar olarak katılmış. 1521’de sultan Süleyman ın belgrad seferine katılmış, 1526 yılında meydan muharebesi sırasında mimarlık zekasını göstererek, seyyar bir köprü inşaa ederek tün orduyu nehirin karşı tarafına taşımış, bu üstün başarısı kanuni Sultan Süleyman tarafından ödüllendirilerek bölük komutanlığına yükseltilmiştir.

O dönemlerde mimarlık başyapıtlarına bakılarak bir imparatorluğun gücü anlaşıldığı için Mimar Sinan bu yapıtların tasarlanması ve uygulanmasında büyük rol almıştır. Mimar Sinan mimar başı olduktan sonra İstanbulda bulunan Şehzadebaşı camii ve külliyesi ilk eseridir. Bu yapmış olduğu eser bundan sonra yapacağı tüm eserlerin örneğini teşkil etmiştir. Süleymaniye camii  mimar Sinan ın İstanbul daki en muhteşem eseridir. Mimar sinanın en güzel yaptığı eser ise kendisi seksen yaşında iken yaptığı Edirne camiidir.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Mimar Sinan hakkında bir konuşma hazırlayınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Mimar Sinan Ayrıca öbür ismi ile tanınan ve bilinen Kocasinan Osmanlı devleti zamanında ün salmış ve dünya çapında tanınan çok büyük mimarlardan biridir. Mimar Sinan zamanında yalnız İstanbul'da değil birçok yerde yaptığı eserler de ve her guade yapıtlarla bilinen tanınan en meşhur mimarlar arasında yer alıyordu Osmanlı devleti zamanında yaşadığı zamanda birçok camii tarihi eser yapmış ve çok beğenilmiştir . Mimar Sinan hakkında verdiğiniz bilgiler çok beğendim elinize sağlık
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak