Ders Notları

Mimar Sinan’ın kişilik özellikleri nelerdir? Aşağıya yazınız.

7. Sınıf Türkçe Mimar Sinan’ın kişilik özellikleri nelerdir? Aşağıya yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Mimar Sinan’ın kişilik özellikleri nelerdir? Aşağıya yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Koca Sinan 29 mayıs 1489 yılında Kayserinin Ağırnaz köyünde doğdu .Gençlik yıllarında devşirme olarak İstanbul’a getirilmiş bir çok sefere katılmıştır. Seferde yaptığı 3 kadırgadan sonra mimar lakabını almıştır. Prut nehri üzerine tas köprü yapıp orduyu karsıya geçirince bas mimarlık kaftanını giymiştir.


Mimar Sinan’ın kişilik özellikleri nelerdir? Aşağıya yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Matematik ve fen alanına ilgiliydi. Hayal gücü ve yaratıcı kişiliğiyle günümüze sayısız
eserler bırakmıştır. Hataya asla yer vermeyen Sinan mükemmele ulaşmaya çalışırdı. Ayrıntıları en ufak detayına kadar hesaplardı.

Azmi ve çalışma hırsı da eklenince eserleri yıllar geçse bile  sağlamlığını nasıl koruduğunu açıklamaktadır. Yaptığı görkemli eserlere rağmen mütevazı bir kişiliği olduğu isminin başına eklediği sıfatlardan anlaşılmaktaydı. Gelişmeye kendi bilgisinin üstüne koymaya çalışırdı.

Çıraklık eserinden ustalık eserine kadar kullandığı tek kubbeyi büyütüp ağırlığı ve basıncı temele dağıtması kendini nasıl geliştirdiğine örnektir. Mimar Sinan aynı zamanda iyi bir öğretmendi bilgi ve birikimini yetiştirdiği genç nesillere aktardı.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Mimar Sinan yapmış olduğu mimari eserleri ile tanınan ve bilinen eserleri günümüzde hala en güzel şekilde muhafaza edilen Osmanlı devleti’nde yapmış olduğu birçok yakıyla bilinen ve tanınan Türk tarihinin en büyük mimarlarından biridir. Ayrıca mimar Sinan Kocasinan olarak da tanınmaktadır. Mimar Sinan fene ve matematiği büyük önem veren ve bu alanda Büyük başarılar elde eden bir bilgindir..

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.