Ders Notları

Mimar Sinan’ın yaşadığı dönemde yarışacağı bir eserin olması, onun sanatını ve ustalığını nasıl etkilemiştir?

7. Sınıf Türkçe Mimar Sinan’ın yaşadığı dönemde yarışacağı bir eserin olması, onun sanatını ve ustalığını nasıl etkilemiştir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Mimar Sinan’ın yaşadığı dönemde yarışacağı bir eserin olması, onun sanatını ve ustalığını nasıl etkilemiştir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Mimar Sinan’ın yaşadığı dönemde yarışacağı bir eserin olması onun o dönem içerisinde eşsiz ve daha güzel bir eser yapması yönünde üstün başarı elde etmesi nedeniyle büyük bir çaba sarf etmesi ve bu sanatı ile beraber mimari özelliklerini ön plana çıkarması açısından büyük katkı sağladığını düşünüyorum.


Mimar Sinan’ın yaşadığı dönemde yarışacağı bir eserin olması, onun sanatını ve ustalığını nasıl etkilemiştir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Mimar Sinan’ın yaşadığı dönemde yarışacağı bir eserin olması onun sanatı ve ustalığına büyük katkı sağladığını ifade ederek cümlelerimizle başlayabiliriz.

Mimar Sinan mimari özellikleri gibi kişiliği ile beraber birçok kişiye ilham olmuş mimarlardan bir tanesidir. Mimar Sinan’ın bulunduğu dönemde en büyük ve en güzel eserlerden sayılan Ayasofya Camii Mimar Sinan’ın mimari özelliklerini en üst seviyeye çıkarması için var olan en güzel yapıtlardan bir tanesi olduğundan dolayı Mimar Sinan’ın ustalık ve sanatsal değerleri en üst seviyeye çıkmıştır.

Öyle ki Mimar Sinan hayalinde Ayasofya’dan daha güzel bir cami yapmak istemiş ve bununla beraber yapmış olduğu çalışmalarla eşsiz olan Süleymaniye Camisi’ni yaptığını ifade edebiliriz.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Mimar Sinan başarıları yapıları ile bilinen ve Osmanlı devleti zamanında yaşamış olan bir mimardır. Mimar Sinan yapmış olduğu yapılarla ve yapıların sağlamlığı yenilikleri uygun zamanın ihtiyaçlarına evlen işte olması birçok insana ve birçok mimara ilham vermiştir. Mimar Sinan özellikle İstanbul’da yapmış olduğu camiler yapılar medreselerle bilinen ve günümüzde de bu yapılara rahat bir şekilde gözlemleyebileceğimiz ve görebileceğimiz sağlamlıkta kalabildiğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.