Ders Notları

Mimari yapılarımızdan olan camilerin bölümlerini kısaca yazınız.

5. Sınıf Din Kültürü Mimari yapılarımızdan olan camilerin bölümlerini kısaca yazınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Minber; Camilerin içinde, hatibin çıkıp hutbe okuduğu, merdivenli ve yüksek yere denmektedir.
Vaaz Kürsüsü; Camilerde vaaz verilen yerdir. Kürsü, ahşap veya mermerden yapılmaktadır.
Hünkar Mahfili; Padişahların Cuma ve Bayram namazlarını, ayrıca Kandil gecelerinde yatsı namazlarını bulundukları şehrin Selâtin Camilerinde kılmaları için ayrılmış olan yer.
Müezzin Mahfili; Müezzinlerin, camilerde, birarada oturmaları için ayrılmış yüksekçe yerdir.
Son Cemaat Yeri; Büyük camilerde camiye bitişik revaklı yerdir. Bu yerin bir tarafı (avlu tarafı) açıktır
Minare; Camilerde, namaz vaktinin geldiğini duyurmak için müezzinin çıkıp ezan okuduğu, içinde dolanarak çıkan bir merdiveni olan, bir ya da birkaç şerefeli, yüksek ve ince yapı.
Şadrıvan; Çevresinde muslukları bulunan ve çeşmelerinden su akan, genellikle cami avlularının ortasında yer alan, üzeri kubbeli ya da açık olabilen abdest almak için ayrılmış mekan.
Avlu; Cami yapısının dış tarafında bulunan ve çevresi kapalı fakat üstü açık yere denir.
Şerefe; Minarenin gövdesini çepeçevre dolaşan, bir insanın dolaşabileceği ende, kenarları korkuluklu, ezan okumak ve sela gibi okumaları yapmak için ayrılmış alan. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Mimari yapılarımız a olan camilerimize örnek almak istediğimiz zaman ve bunu araştırma ödevi yapmak istediğimiz zaman Forum sayfa sitesini ziyaret ederek buradaki cevaplar ve bilgilerle ödevimizi de almadık verdiğiniz bilgiler ve cevaplarla tarih boyunca yapılmış olan en güzel mimari yapıda ki camileri örnek bularak defterimize bu araştırma ödevi tamamladık sizleri çok teşekkür ederim başarılarının devamını dilerim sizler sayesinde araştırma ödevlerimi ve ders kitabındaki derslerimi hemen yapabiliyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.