Ders Notları

Minerallerin hangi besinlerde bulunduğunu ve vitaminlerin önemini araştıralım.

4. Sınıf Fen Bilimleri Minerallerin hangi besinlerde bulunduğunu ve vitaminlerin önemini araştıralım. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Minerallerin hangi besinlerde bulunduğunu ve vitaminlerin önemini araştıralım.konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:


Minerallerin bulunduğu besinler :  Süt, yoğurt, peynir, yeşil sebzeler, kalsiyum açısından zengin maden suyu, Tam tahıllı ürünler, bakliyat, patates, domuz, süt, sebzeler, meyve, balık,  Et, yumurta sarısı, sosis, tam taneli tahıl ürünleri, yulaf gevreği, darı, Balık, tahıllar, cevizler, siyah çay, Ciğer, balık, et, kabuklu yemişler, baklagiller, tahıllar besinler örnek verilebilir.

Görevleri : Kemik ve dişlerin yapısını güçlendirir, kasların çalışmasını sağlar, kemik erimesini engeller, vücut sistemlerinin düzgün çalışmasını sağlar, sindirme yardımcı olmak gibi görevleri vardır.


Vitamin bulunduğu besinler : Kayısı,kuşkonmaz,maydanoz,ıspanak, havuç,kereviz, marul, portakal, erik, domates, Balık yağı, balık, yumurta, tereyağı, karaciğer, et, sebzeler, güneş, Buğday, tohumlu besinler, soya fasülyesi yağı, arı sütü, ceviz, marul, tere, kereviz, maydanoz, ıspanak, lahana, mısır yağı, mısır, yulaf  besinler örnek verilebilir.

Görevleri : Vücutta düzenleyici olarak görev alır, hastalıklara karşı direnci arttırır, Vitaminler enzimlerin yapısına koenzim olarak katılırlar.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Mineraller genellikle tüketmekte olduğumuz meyve sebzelerde süt ve süt ürünlerinde et ve et ürünlerinde almış olduğumuz sıvıların en başinda bulunan  suda bulunur. Mineraller vücudumuzda alındığı zaman vitamin açısından yüksek değerlere sahiptir. Yok etmekte olduğumuz bir çok üründe minareler mevcuttur.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.