Ders Notları

Minicik bir fidandan kocaman ağaçlar, ağaçların budanan dallarından yeni dallar nasıl oluşuyor?

7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Minicik bir fidandan kocaman ağaçlar, ağaçların budanan dallarından yeni dallar nasıl oluşuyor? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Minicik bir fidandan kocaman ağaçlar, ağaçların budanan dallarından yeni dallar nasıl oluşuyor?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Tüm ağaçlar tohumların toprağa dikilmesi sonucunda büyür ve gelişirler. Toprağa dikilmiş olan fidanlar ise toprağın içindeki nemi kullanarak bu nem sayesinde yavaş yavaş tohum kendiliğinden şişmeye başlar. Fidan yeteri kadar sıcaklık alıp oksijen bulabilirse büyümeye elverişli ortam bulmuş olur ve büyümeye başlar.


“Minicik bir fidandan kocaman ağaçlar, ağaçların budanan dallarından yeni dallar nasıl oluşuyor?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Tüm ağaçlar tohumların toprağa dikilmesi sonucunda büyür ve gelişirler. Fidanlar da aslında bir süre önce tohum olan ve tohumların toprağa eklemesi sonucunda büyüyüp patlamasıyla meydana gelen küçük ağaççıklardır.

Fidan dikmek için toprak içerisine kürek yardımı ile çukur açılır ve çukurun yanına getirilen Fidan yere yatırılır. Fidan köklerini saran toprağın dağılmasını önlemek için torbasıyla birlikte çukurun ortasına konur ve bakımı yapılarak ve düzenli olarak suyu verilerek büyümesi sağlanır.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tuğçe dedi ki:

    Bir Fidan büyüdüğü zaman dallar verir bu dallar büyüdüğü zaman ve budandığı zaman yeniden çıktığını görebiliriz bu dağın ağaçlar elbette ki belli bir zamandan sonra bu dağın yerde tekrar çıktığını görebiliriz bu ağacın yeşerme ve büyüme gücünden kaynaklandığını söyleyebiliriz yukarıda vermiş olduğunuz bilgi ve cevaplar ve 7 sınıf fen bilimleri ders kitabındaki ödevimi yaptım verdiğiniz bilgilerle her zaman fen bilimleri dersi çok iyi bir şekilde anlıyorum verilen bilgilerle ödev yaptığım zaman birçok konuyu hemen anlayabiliyorum sizlere çok teşekkür ederim sizler sayesinde birçok başarılı cevaba ulaştım.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.