Ders Notları

Modern ve kültürel mimarideki akustik uygulamaları nelerdir?

6. Sınıf Fen Bilimleri Modern ve kültürel mimarideki akustik uygulamaları nelerdir? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Modelin ve kültürel mimari akustik uygulamaları şekildedir konser salonlarında ses kaynağından çıkan ses dinleyicilerin bir kısmı tarafından işletilmezse yapılan etkinlik amacına ulaşamayacaktır.
Bir sinema salonunda ses kaynağından çıkan ses sürekli yankılanırsa izleyenler sesleri net bir şekilde algılayamazlar. Bu nedenle geçmişten günümüze bina tasarımlarında akustik üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Buna benzer mekanların sesi iletme özelliği amacıyla uygun olması ve sesin dinleyicilere güzel bir şekilde ulaşabilmesi için akustik biliminden yararlanılır.
Eğlence mekanları ve fabrikalar genellikle şiddetli ses üreten ses kaynaklarının bulunduğu mekanlardır. Bu gibi yerlere gerekli önlemler alınmadığı takdirde iç ortamdaki ses Dışarıdaki insanları rahatsız etmeye başlar.
Mekan tasarımlarında ihtiyaca yönelik kullanılacak olan kışlık ürünler camlar yosun paneller akustik levhalar akustik paneller akustik ses yalıtımları süngerler dekoratif ses yalıtım süngerleri zemin ses yalıtım malzemeleri yanmaz akustik malzemeler akustik perdeler akustik ahşap tabakalar gibi birçok akustik yalıtım dekorasyon malzemeleri örnek olarak verilebilir.


Modern ve kültürel mimarideki akustik uygulamaları nelerdir?
“6. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 174-175-176-177 Cevapları”


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Çevremizde görmüş olduğumuz mimari ve kültürel ayırca model akustik işlemeler ve yapılar ilginizi çok çek bekle beraber ses yalıtımı sayesinde ne kadar faydalı imkanlara sahip olarak bu gibi alanlarda Fayda olabildiğimiz  görebiliriz. Fen bilimleri ders kitabımızdaki tüm konuları burada bulabilirsiniz konular hem kısa hem de okunan olduğu için tüm derslerde yaparken zorlanıyor vermiş olduğunuz camları beğenerek takip ediyorum Ayrıca arkadaşlarımız var tüm yaptığımız zaman her zaman buraya bakarak yapıyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.