Mozart’ın “Türk Marşı”nı dinlerken ne hissettiniz?


Türkçe Öğretmeni

6. Sınıf Türkçe Mozart’ın “Türk Marşı”nı dinlerken ne hissettiniz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Mozart’ın “Türk Marşı”nı dinlerken ne hissettiniz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Mozart’ın yaptığı Türk Marşı biz Türkler için bir gurur kaynağı olsa da aslında Dönemin en güçlü devleti Osmanlı İmparatorluğunun mehterinden etkilenerek Türk müzik motifli eserler vermişlerdir. Şimdi olduğu gibi o dönemde de güçlü ülkelerin sanatı dili kültürü diğer ülkeleri etkilemekteydi.


Mozart’ın “Türk Marşı”nı dinlerken ne hissettiniz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Türk Marşı dönemin en önemli sanatçısı tarafından yapılan bir çalışmadır. Bizim için büyük bir gururdur beni mutlu etti vede çok güzel bir müzik olduğunu fark ettim. Bu marştan sonra biraz araştırdım o dönemde neden yapılmış bu marş dedim.

O dönem Osmanlı imparatorluk çok güçlü bir devlet Mozart Sanat şehri Viyanada oturan bir sanatçı 2 defa kuşatılan bir şehirde oturuyor. Vede o dönemde mehteri ilk defa duyan sanatçılar bu büyülü sesten etkileniyor Avustralya- Macaristan imparatorluğunda Alla Turca adında bir müzik tarzı oluşuyor mehter melodileri kullanılan bu tarz zamanla kendine özgü hal almış ve dönemin bir çok müzisyeni  Alla Turca müzik örneği vermiştir.

Avrupa genelinde bir çok sanatçı o dönemin en güçlü ülkesinin mehterinden etkilenmiş oluyor sonuçta  Alla Turca tarzda eserler veriyorlar ayrıca dönemin diğer ünlü sanatçısı olan Beethoven inde bir Türk Marşı bulunmaktadır. Bu bizim için çok büyük bir gurur dur dönemin iki en önemli sanatçısı Türklere olan hayranlıklarını marşla göstermiştir. Mozart İn Saraydan kız kaçırma eseri de en önemli eseridir Alla Turca tarzda yapılmış şarkı  Osmanlı sarayından kaçırılan cariyenin hikayesini anlatır.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Mozart’ın “Türk Marşı”nı dinlerken ne hissettiniz?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
İstiklal Marşı'nın yanması mozart'ın dilinden değil her dilde okunması ve güzel bir şekilde söylenmesi söylenirken vuruldu bir şekilde ona saygılı bir şekilde dinlemek işte gitmeyi bayrağımız göklerde dalgalandırmak Türk milletinden gurur kaynağı olarak sayılmaktadır. İstiklal marşı bize İstiklal mücadelemizden Veli milli mücadelemiz tane sarı kaban bize her zaman o günleri hatırlatan Mehmet Akif Ersoy'un yazmış olduğu unutulmaz eserlerden biri olarak sayılabilir. İstiklal marşı'nda her söylediğimiz zaman Mustafa Kemal Atatürk'ün silah arkadaşları ve Türk toplumunun vatan topraklarını korumak vatan sevgisini göstermek amacıyla ne kadar çaba harcadıklarını hissedebiliriz.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!