Ders Notları

Musahiplik nedir ve hangi olaya dayandırılır? Anlatınız.

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Musahiplik nedir ve hangi olaya dayandırılır? Anlatınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Musahiplik nedir ve hangi olaya dayandırılır? Anlatınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Musahiplik kelimesi Arapça’dan gelmektedir Arapça’daki sahiba (dostluk) anlamına gelir. Musahiplik Alevi mezhebinde özel bir tören ile atanan kişinin hem dünyada hem ahirette kardeşi yoldaşı olarak kabul edilen kimse demektir.


Musahiplik nedir ve hangi olaya dayandırılır? Anlatınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:   Musahiplik Alevi mezhebinde özel bir tören ile atanan kardeş yoldaş demektir. Bu atanan törenle kardeşimiz olan kişiyi hem dünyada hem ahirette yoldaşımız olur, hem maddi hem manevi birbirimize yardım ederek iki dünyada da kardeş oluruz. Musahiplik her ne kadar Hz. Ali’nin kökenine dayanmasa da Hz Ali’nin bir musahipliği destekler. “Bütün insanlar birbiriyle her harukalde kardeştir. Ya dinen ya da yaratılış itibariyle”

Musahiplik hayatta bir defa yapılır. Ömür boyu sürer aynı zamanda ahirette de kardeşlik sürer. Aynı zamanda musahipler birbirlerinin günahları ve saplarından sorumlulardır. Namus dışında çocukları dahil her şeyleri ortaktır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Muhasiplik Arapça bir kelime olup dostluk anlamına gelen bir anlam taşır. Dost demek yalnız mutlu ve güzel günlerimiz de değil özellikle sıkıntılı ve zor zamanlarımızda yanımızda olan bize yardım eden elimizden tutan ve her daim yanımızda bulunan en yakınlarımız olarak bilinirler. İyi bir dost edinmek her insanın dileğidir. Birçok insan dostsuz kaldığı zaman mutsuz olur ve kendini yalnız hisseder. Dostlarıma sırlarımızı paylaştığımız sıkıldığımız zaman dertleştiği miz ve çeşitli zorluklardan geçerken desteğimiz olan en yakınlarımız olarak bilinirler.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.