Ders Notları

Müslümanlar Kâbe’yi, Mekke ve Medine’yi görmeyi, buraları ziyaret etmeyi çok arzulamaktadırlar?

7. Sınıf Din Kültürü Müslümanlar Kâbe’yi, Mekke ve Medine’yi görmeyi, buraları ziyaret etmeyi çok arzulamaktadırlar? Sizce bunun sebepleri neler olabilir? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Kabe , Hac ve umre hakkında ayetler , hadisler ve birçok müjde vardır. Bu müjdelere nail olmak, günahlarını affettirmek, ilk İslam beldesini görmek ve Peygamberimizin yaşadığı yerleri görmesi açısından çok değerlidir.
İnsanların daha küçüklükten itibaren o mekanlara karşı ayrı bir sevgi ve saygı vardır. Gerek büyüklerinden dinledikleri anılar gerekse oraya gidenlerin ziyaret edilmesi gibi davranışlar insanın içerisinde o mekanlara karşı ayrı bir his uyandırır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Müslümanlar Mekke ve Medine şehirlerinin ziyaret etmeyi burada Hac ibadetlerini yapmayı buradaki kutsal yerleri ziyaret etmek ve ibadet etmek çok fazla istediklerini ve arzuladığını duyarız bunların en temel sebeplerinden biri olan peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin yaşadığı İslam’ı yaydığını ve bulunduğu ortamları görmek burada ibadet etmek kıblemiz ve ibadet yerimiz olan kabe’yi görmek burada ibadetlerimizi gerçekleştirmek İslamın şartlarından biri olan Hac ibadetini yerine getirmek gibi temel ibadetleri gerçekleştirdiği ve manevi yönden zenginleşmesine sebep olan bu mekanları görmek olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.