Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatı ile ilgili neler biliyorsunuz? | Forum Sayfa Cevapları

Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı ile ilgili neler biliyorsunuz?


Türkçe Öğretmeni

3. Sınıf Türkçe Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı ile ilgili neler biliyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı ile ilgili neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında doğmuş, doğumundan itibaren kargaşa içinde olan ülkesini  daha iyi bir yere getirmek için hayatı boyunca mücadele içerisinde olan ve verdiği mücadeleleri kazanarak ileriye giden, Tütk milletinin Ulu önderidir.

Hayatı savaşlarla doludur. Daha çocukluk yılllarında Balkan savaşı, daha sonra Trablusgarb savaşı arkasından 1. Dünya savaşının patlaması vede Osmanlı Devletinin fiilen bitmesi ile milletini esaretten kurtarmak için istiklal savaşını başlatmış, istiklal savaşını kazandıktan sonra ise yıllarca savaşlarla yoksullaştırılan, geri bırakılan milletini çağdaş medeniyetler seviyesine yükseltmek için cehalete karşı bir savaş vermiş bu milletin en iyi şeylere layık olduğunu düşünerek, muhasır medeniyetler seviyesine yükseltmek için inkılaplar yaparak, savaşına devam etmiştir.


Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı ile ilgili neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :1881 yılında Selanik’te doğan Mustafa Kemal Atatürk, annesi Zübeyde Hanım babası Ali Rıza Efendidir. Eğitim hayatına annesinin isteği ile Hafız Mehmet Efendi mektebine başlamıştır. Annesi onun hafız olmasını istemekteydi. Fakat babası çocuğunun daha faydalı olabileceği bir mesleği olabilmesi için oradan alarak Şemsi Efendi Mektebine geçirdi. Bu mektebe başladıktan sonra babasını kaybetti, bir süre rapla çiftliğinde dayısının yanında kaldı.

Daha sonra Selanik mülkiye rüştiyesine girdi. Burada matematik öğretmeni kendisine Kemal ismini verdi. 1899 yıllarında manastır askeri idadisini bitirip, İstanbul harp okuluna girdi. 1902 yılında teğmen olarak mezun oldu. 3 yıl daha harp akademisine devam ederek, 1905 yılında yüzbaşı rütbesi alarak eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra Şam’da beşinci orduda görev yaptı. 1907 yılında kıdemli yüzbaşı oldu. Manastırda 3. Orduya atandı. 1909 yılında hareket ordusu kurmay başkanı görevi alarak isyanı bastırmaya girdi. 1911 yılında Trablusgarb’ın italyanlarca işgali ile tobtuk ve derne bölgesinde bölge halkını İtalyanlara karşı örgütleyerek İtalyanlara karşı savaşmıştır. 1911 yılında İtalyanları bozguna uğratarak tobruk savaşını kazandı ve Derne komutanlığına atandı.

Tam bu sırada Balkan Savaşının patlaması ile memleketine tekrar çağırıldı. Bunun sonucunda Trablusgarb İtalyanlara bırakılmış oldu. Balkan Savaşlarının kaybedilmesi ile 1913 yılında sofia ateşeliğine atandı. 1914 yılında yarbay oldu. Birinci dünya savaşının çıkmasıyla Tekirdağ’da 19.tümeni kurmak üzere görevlendirildi .1915 yılında Çanakkale Gelibolu’ da Arıbu’na çıkarma yaoan itilaf devletlerini 19. Tümen komutanı olan Mustafa Kemal conk bayırında durdurmayı başardı. Bu başarısıyla albaylık rütbesi aldı. Anafartalar kumandanı komutanlığına atandı. İngilizlerin anafartalara yaptığı taarruzu defederek, anafartalar taaruuzunu kazandı. Bunun sonucunda Çanakkale kahramanı olarak tüm ulusa adını duyurdu. Çanakkale savaşlarından sonra 1916’da tüm generalliğe yükseldi. Ruslarla Savaşarak Muş ve Bitlis i geri aldı. 1918 yılında Halep’e 7.ordu komutanı olarak atandı. Bu cephede ingiliz kuvvetlerine karşı başarılı savunma savaşları yaptı. Mondros müzakeresinin imzalanması ile İstanbul’a çağırıldı. İtilaf devletlerinin Osmanlı Devletini fiilen işgali ile 9.ordu müfettişi olarak 19 mayıs 1919’da Samsun’a gönderildi. Bu bölgede Amasya’da genelge yayınlayarak Erzurum ve Sivas’ta kongreler yaptı. Milli mücadeleyi başlatmasından dolayı itilaf devletlerinin baskısı ile görevinden azledildi ve İstanbul’a çağırıldı. Mustafa Kemal Atatürk tüm rütbelerinden vazgeçerek Ankara’ya geldi. 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açarak milli mücadelenin resmiyet kazanmasını sağladı. Başarılı kurtuluş savaşlarından sonra 19 eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin aldığı kararla Mustafa Kemal’e tüm rütbeleri iade edilerek mareşallik ve gazilik unvanı verildi.Kurtuluş Savaşı 24 Temmuz 1923’te Lozan anlaşması ile sonuçlandı. 29 Ekim 1923’te cumhuriyeti ilan etti. Atatürk Türkiyeyi çağdaş uygarlık seviyesine çıkarmak için birçok devrimler yaptı. 10 kasım 1938 yılında hayata gözlerini yumdu.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı ile ilgili neler biliyorsunuz?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!