Ders Notları

Mustafa Kemal “Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi ile devlet şekli demektir.” sözüyle cumhuriyet yönetiminin hangi özelliğini vurgulamıştır? Açıklayınız.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Mustafa Kemal “Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi ile devlet şekli demektir.” sözüyle cumhuriyet yönetiminin hangi özelliğini vurgulamıştır? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Mustafa Kemal “Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi ile devlet şekli demektir.” sözüyle cumhuriyet yönetiminin hangi özelliğini vurgulamıştır? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Demokrasi halkın kendi kendini yönetme prensibiyle bireylerin ortak verdikleri kararlarla kendi yöneticileri kendi seçme özgürlükleri ile ortaya çıkmış, cumhuriyette rejim haline dönmüş en uygun hükumet şeklidir.


Mustafa Kemal “Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi ile devlet şekli demektir.” sözüyle cumhuriyet yönetiminin hangi özelliğini vurgulamıştır? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Cumhuriyet demokrasinin ön gördüğü ilkeleri birleştirerek, bir hükumet biçimi şekline dönmesidir. Demokrasilerde halk kendi ulusal bağımsızlığını ulusal gücünü ulustan alır.

Demokrasiler bireylerin özgür iradeleriyle insanların kendi seçimiyle ortaya çıkan yönetim şeklidir. Her demokrasi cumhuriyet değildir. Örneğin İngiltere’de de demokrasi vardır. Fakat kraliyet rejimi devam etmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk bulur oldu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin cumhuriyetle yönetilen demokrasi esas alan bir devlet olduğunu her zaman söylenir ve benimsemiştir. Demokrasi her zaman eşit hak ve özgürlükleri insanlara ve topluma sonunda onun bunun yanı sıra ilke ve inkılapları ile gelişebilen özgürlüğüne kavuşan bilen ve bağımsızlığını elinde tutan özelliklerde olduğunu her zaman ifade eden Mustafa Kemal Atatürk cumhuriyeti ve demokrasiyi yönetim biçimi olarak her zaman esas almıştır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.