Ders Notları

Mustafa Kemal “Geldikleri gibi giderler!” sözünü neye ve hangi güce güvenerek söylemiş olabilir?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Mustafa Kemal “Geldikleri gibi giderler!” sözünü neye ve hangi güce güvenerek söylemiş olabilir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Mustafa Kemal “Geldikleri gibi giderler!” sözünü neye ve hangi güce güvenerek söylemiş olabilir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Mustafa Kemal “Geldikleri gibi giderler!” sözünü Türk Milleti’nin gücünden, kararlılığından, inançlılığından ve azminden , vatanı ve imanı için her şeye göğüs germelerine güvenerek söylemiş olabilir.


“Mustafa Kemal “Geldikleri gibi giderler!” sözünü neye ve hangi güce güvenerek söylemiş olabilir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Mustafa Kemal Atatürk kendisi de milli mücadele zamanlarını görmüş  ve bunun uğrunda mücadeleler vermiş bir askerdir. Kendinde ve halkında olan özgürlük aşkının farkındadır.

Yapılan fedakarlıkları ve halkın özgürlük için neler yapabileceğini halktan biri olarak fark etmiştir. Türk Milleti’nin gücünden, kararlılığından, inancından ve azminden , vatanı ve imanı için her şeye göğüs germelerine güvenerek söylemiş olabilir.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletinin ayakta tutabilmek ve mücadelesini desteklemek amacıyla kararlı bir şekilde geldikleri gibi giderler ifadesini anlatılmak istenen Türk milletine karşı Türk milletinin olan savaşlara ve olan düşman mücadelesine karşı dik durabileceğine bakanlığına bağlı olabileceğini anlatan bir ifade olduğunu yukarıdaki bilgilerle öğrenebiliyoruz bu bilgi ve cevaplara baktığımız zaman elbetteki Mustafa Kemal Atatürk’ün kararlılığı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün vermiş olduğu mücadelenin ne kadar önemli olduğunu görebiliyoruz Mustafa Kemal Atatürk her zaman Türk milletine güvenmiş ve destek vermiştir her zaman onlara adet takabilmek için sözleriyle davranışlarıyla ve dik duruşuyla destek olmuştur.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.