Ders Notları

Mustafa Kemal’in Çanakkale Cephesi’nde kazandığı başarıların ona askerlik hayatında ne gibi katkılar sağladığını düşünüyorsunuz?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Mustafa Kemal’in Çanakkale Cephesi’nde kazandığı başarıların ona askerlik hayatında ne gibi katkılar sağladığını düşünüyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Mustafa Kemal’in Çanakkale Cephesi’nde kazandığı başarıların ona askerlik hayatında ne gibi katkılar sağladığını düşünüyorsunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Mustafa Kemal Çanakkale deki başarıları İngilizler tarafından da dikkat çekmiş onun olduğu yerlerde tutunamayarak Çanakkale savaşını kaybetmelerine sebep olmuştur.

Mustafa Kemal buralarda elde ettiği prestij ile Millî mücadele döneminde doğal lider olmuş, Türk milleti onun etrafında toplanarak kurtuluş savaşını vermişlerdir.


Mustafa Kemal’in Çanakkale Cephesi’nde kazandığı başarıların ona askerlik hayatında ne gibi katkılar sağladığını düşünüyorsunuz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Mustafa Kemal in Çanakkale savaşlarında yapmış olduğu üstün başarı onu Çanakkale kahramanı yapmış, ilk defa Osmanlı basınında resmi ile birlikte sayfaları süslemiştir. Bu gün aynı zamanda İngiliz komutanlar tarafından da kaydedilmiş.

Conk bayırı, Arıburnu, Anafartalar da kendilerini boğazın soğuk sularına döken adamın Mustafa kemal olduğunu çok iyi bilmişlerdir. Onun iyi bir asker, geleceği parlak bir kişi olduğunun onlarda farkındaydı. Mustafa kemalin Çanakkale de yapmış olduğu bu başarılar daha sonra milli mücadele döneminde ona liderlik verilmesine sebep olacak Türk halkı Mustafa kemal in etrafında toplanacaktır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk askerlik yıllarının ilk dönemlerinde bile kararlı başarılı bir askerdi. Bunun en güzel örnekleri Çanakkale zaferinde yapmış olduğu kahramanlıklar ve vermiş olduğu kararlarla başarıları adım atmasıdır. Mustafa Kemal Atatürk askerlik ilk yıllarında bile başarılı olmayı ön görüşlü yüce sorumluluğu kahramanlığı ile tanınan ve bilinen bir asker haline gelmiştir bunun bu başarısı elbette ki ileri ki hayatında ve Kurtuluş savaşı’nı başlatması da ciddi etkisi olduğu söylenebilir mektedir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.