Ders Notları

“Mustafa Kemal’in Çocukluk Dönemi ve Öğrenim Hayatı” bölümü dikkate alınarak Selânik kentinin ekonomik durumu hakkında neler söylenebilir?

8. Sınıf İnkılap Tarihi “Mustafa Kemal’in Çocukluk Dönemi ve Öğrenim Hayatı” bölümü dikkate alınarak Selânik kentinin ekonomik durumu hakkında neler söylenebilir? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :

“Mustafa Kemal’in Çocukluk Dönemi ve Öğrenim Hayatı” bölümü dikkate alınarak Selânik kentinin ekonomik durumu hakkında neler söylenebilir?
“8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Bir-Yay Yayınevi Sayfa 18-19-20-21-22-23 Cevapları”

Cevap :
Selanik, Osmanlı’nın batıya açılan kapısı denebilir. Fikirlerden ve yeniliklerden etkilendiği için yeniliklerde buraya hemen uğramakta ve ticaret canlı halde kalmaktaydı. Avrupa devletlerinin Osmanlı İmparatorluğu ile imzaladıkları ticaret antlaşmaları ile artan ticaret Selanik şehrini ekonomik açıdan büyük bir seviyeye getirmiştir.
Selanik Avrupalı tüccarlar sayesinde ticaret merkezi haline gelmişti. Sanayi devriminden sonra Avrupa’nın ihtiyacı olan ham maddelerin, malların Selanik limanına gelen gemiler ile Avrupa’nın bir çok şehrine taşınması ve yapılan demir yolları ile Balkanlardan ve İstanbul’dan Selanik limanına ulaşmaları şehri büyütmüştür. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Selanik şehri Rumların sırpların Türklerin ve birçok medeniyete sahip olan insanların bir arada huzurlu mutlu bir şekilde yaşamış olduğu bir şehir olarak bilinmektedir. Atatürk’ün yaşamış olduğu dönemlerde Selanik şehri yeniliklere ayak uydurması ve yeniliklerle kalkılan bir şehir olduğu için Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluğu doğrudan etkilemiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün doğup çocukluk hayatının burada geçirdiği ve gitmiş olduğu eğitim hayatının ilk dönemlerinde selanik’te geçirdiğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.