Ders Notları

Mustafa Kemal’in para yokluğu dışında Millî Mücadele’nin hazırlık döneminde karşılaştığı başka hangi sorunları biliyorsunuz?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Mustafa Kemal’in para yokluğu dışında Millî Mücadele’nin hazırlık döneminde karşılaştığı başka hangi sorunları biliyorsunuz? Onun bu sorunları çözmek için aldığı önlemler neler olmuştur? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Mustafa Kemal’in para yokluğu dışında Millî Mücadele’nin hazırlık döneminde karşılaştığı başka hangi sorunları biliyorsunuz? Onun bu sorunları çözmek için aldığı önlemler neler olmuştur?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Mustafa Kemal’in para yokluğu dışında milli mücadelenin hazırlık dönemlerinde birçok suikast ve ihanetle karşılaşmış , asker azlığı , cephane sorunu halkın perişan halde olması sorunlarıyla mücadele etmektedir. Bunlar için dikkatli davranmış ve halk ile konuşarak teşvik etmiş, gazeteler çıkarak halka ulaşmıştır.


“Mustafa Kemal’in para yokluğu dışında Millî Mücadele’nin hazırlık döneminde karşılaştığı başka hangi sorunları biliyorsunuz? Onun bu sorunları çözmek için aldığı önlemler neler olmuştur?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Para yokluğu dışında milli mücadelenin hazırlık dönemlerinde artık uçağı hususlar ve hant edenler çoğaldığı için halk kışkırtılmaya çalışılmıştır.

Suikastlar bölüğünde girişimleri olmuş, asker ve cephane hastalığından dolayı halk çok zor duruma düşmüştür.

Bunun için görüşmeler yapılmış gazeteler çıkarılarak halk bu konuda bilinçlendirilmiş ve seferberlik ilan ederek herkesin katkısı sağlanmıştır.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş savaşı döneminde yalnız maddi olanaklardan değil çeşitli birçok suikastların ve engelleme girişimlerle uğraşırken ayrıca cephane azlığı ve çeşitli konularda sıkıntılar çektiğini söyleyebiliriz Mustafa Kemal Atatürk bu tüm yokluklara ve tüm zorluklara rağmen vatanı için savaşmış vatanı için mücadele etmiş Türk milletine destek vermiş Türk vatandaşlarını korumak için birçok mücadele etmiş ve yokluğa imkansızlıklara rağmen Kurtuluş savaşı’nı başarıyla kazanmayı sağlamış olan bir lider olduğu bilinmektedir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.