Ders Notları

“Mutluluklar paylaştıkça artar, üzüntüler paylaştıkça azalır.” sözünün gerçekleşebilmesi için toplumda hangi davranışların veya uygulamaların yaşanması gerekir?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı “Mutluluklar paylaştıkça artar, üzüntüler paylaştıkça azalır.” sözünün gerçekleşebilmesi için toplumda hangi davranışların veya uygulamaların yaşanması gerekir? Örneklerle açıklayınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


““Mutluluklar paylaştıkça artar, üzüntüler paylaştıkça azalır.” sözünün gerçekleşebilmesi için toplumda hangi davranışların veya uygulamaların yaşanması gerekir? Örneklerle açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Bu sözün gerçekleşebilmesi için toplumda davetlere katılması, komşuluk ve akrabalık ilişkilerini sağlam olması, insanlar yakınlarının iyi ve kötü günlerinde yanlarında olmaları, zorda kalan kişilere yardım elini seve seve uzatmaları gerekir.


““Mutluluklar paylaştıkça artar, üzüntüler paylaştıkça azalır.” sözünün gerçekleşebilmesi için toplumda hangi davranışların veya uygulamaların yaşanması gerekir? Örneklerle açıklayınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

” Mutluluklar paylaştıkça artar, üzüntüler paylaştıkça azalır ” demek birçok farklı manaya gelse de insanların birbirlerine destek oldukları zaman iyi ve kötü günlerinin güzel geçeceği manasındadır.

İnsanlar toplum içerisinde beraber yaşamakta ve arkadaş eş gibi yakın kişilere ihtiyaç duymaktadırlar.

İnsan her ne kadar maddi ihtiyaçlarını kendisi karşılayabilse de manevi olarak yanında birilerinin bulunmasına ihtiyacı vardır.

Mutlu günlerde yani kişinin bir şeyleri başardı, düğün sünnet gibi merasimlerde sevdiklerinin yanında olması onun mutluluğundan mutluluk katacaktır. Böylelikle sevildiğini ve önemsendiğini fark edecek bu da kendisine mutluluk verecektir.

Üzüntülü günlerde yani cenaze, kayıp veya iflas gibi insana üzüntü veren her türlü kötü olayda ise insanlar yakınlarının kendisine destek çıkmasını ister ve bu destekle rahatlarlar.

Bu sözün gerçekleşebilmesi için toplumda kuvvetli bir bağın oluşması kültürel değerlere sahip çıkılması, komşuluk ilişkilerine değer verilmesi, beynimizin mutlu ve kötü günlerini bilecek kadar yakınlıkta bulunmamız ve vicdan merhamet ve empati gibi duyguları içtenlikle yaşamamız gerekmektedir. Aynı zamanda darda kalan insanlar yardım etmenin Bir insani görev olduğu da unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sevinçli olduğumuz zaman her zaman sevinçlerimizi sevdiklerimizle paylaştığımız zaman çok mutlu oluruz üzüntülü olduğumuz zaman ise üzüntülü olduğumuz zaman her zaman üzüntülerimizi ve dertlerimizi sevdiklerimizle paylaştığımız zaman üzüntülerimizin azaldığını görebiliriz Sevinçler paylaştıkça çoğalır üzüntüler paylaştıkça azalır ifadesinin tam da bu anlama geldiğini söyleyebiliriz bir arada olarak her şeyi üstesinden geçebiliriz ve güzel günleri güzel bir şekilde geçirebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.