Ders Notları

Namazla ilgili bir ayet ve bir hadis bularak bunları defterinize yazınız.

4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Namazla ilgili bir ayet ve bir hadis bularak bunları defterinize yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Namazla ilgili bir ayet-i kelime örnekleri ;


“Onlar gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de Allah yolunda harcarlar.” (Bakara Sûresi 3)

“Namazı kılın, zekâtı verin. Rükû edenlerle birlikte siz de rükû edin.” (Bakara Sûresi 43)

“Sabrederek ve namaz kılarak (Allah’tan) yardım dileyin. Şüphesiz namaz, Allah’a derinden saygı duyanlardan başkasına ağır gelir.” (Bakara Sûresi 45)

“Münafıklar, Allah’ı aldatmaya çalışırlar. Allah da onların bu çabalarını başlarına geçirir. Onlar, namaza kalktıkları zaman tembel tembel kalkarlar, insanlara gösteriş yaparlar ve Allah’ı pek az anarlar.” (Nisâ Sûresi 142)

“Fakat onlardan ilimde derinleşmiş olanlar ve mü’minler, sana indirilene ve senden önce indirilene iman ederler. O namazı kılanlar, zekâtı verenler, Allah’a ve ahiret gününe inananlar var ya, işte onlara büyük bir mükâfat vereceğiz.” (Nisâ Sûresi 162)


Namazla ilgili bir hadis-i şerif örnekleri ;


“İki serinlik namazını, sabah ve ikindiyi kılan kimse cennete girer.” (Buhârî, Mevâkît 26)

“Sabah namazını kılan kimse Allah’ın himayesindedir. Dikkat et, ey Ademoğlu! Allah, bizzat himayesinde olan bir konuda seni sorguya çekmesin.” (Müslim, Mesâcid 261-262)

Buhârî’nin bir rivayetinde: “Resûl-i Ekrem, ayın on dördüncü gecesi aya bakmıştı” denilmektedir. (Buhârî, Mevâkît 16)

“Cemaatle kılınan namaz, tek başına kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletlidir.” (Buhârî, Ezân 30)

Allahım! Ona rahmetinle muamele et, ona acı! diyerek dua etmeye devam ederler. O kimse namazı beklediği sürece namazda imiş gibidir.” (Buhârî, Ezân 30)


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Namaz kıldığımız zaman okuduğumuz sure ve ayetleri örnek vermek gerekirse bunların başında Bismillahirrahmanirrahim Fatiha suresi Sübhaneke duası ve Ayetel Kürsi duası gibi dualar namazın başlıcaları olarak sayılır ayrıca namaza başladıktan sonra okunan fatiha’nın ardından okunan tüm ayetler namazın sevabını arttırır

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.