Nasrettin Hoca hakkında neler biliyorsunuz? | Forum Sayfa Cevapları

Nasrettin Hoca hakkında neler biliyorsunuz?


Türkçe Öğretmeni

3. Sınıf Türkçe Nasrettin Hoca hakkında neler biliyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Nasrettin Hoca hakkında neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Nasrettin hoca hazır cevap ve mizahı ile tanınmış, bilgi olarak aks ettirilen Selçuklu döneminde  Akşehir – Konya dolaylarında yaşadığı bilinen bir  tasavvufi düşünce merkezlerinden Mahmud Hayranın dervişi mevlevilik, Yesevi lik yoluna mensup Akşehir de mülkü görevler üstlenmiş yaşadığı dönemde bilinen bir şahıs tir.


Nasrettin Hoca hakkında neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Türk kültürü ve mizah tarihinde önemli bir yere sahip olan birisidir. Çoğunlukla hazır cevap ve mizah anlayışına haiz bir bilgi olarak aks ettirdiği hikayeleri vardır. 1208 yılında Hortu köyünde doğduğu bilinmektedir.

Sivrihisarda medrese eğitimi görmüştür. Daha sonra köyünde imamlık yaptığı bilinmektedir. Daha sonra Akşehir ‘e göçmüş, Akşehir’de Mahmud Hayranının dervişi olmuş burada mülki görevler üstlenmiştir. Nasrettin Hoca 1284 te Akşehir’de ölmüştür. Öldükten sonra Nasrettin Hoca türbesi günümüzde Akşehir’de bulunmaktadır.Ölümünden sonra aynı yüzyıl içerisinde Nasrettin Hoca adına anlatılan hikayeler  onu efsaneye döndürmüştür.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Nasrettin Hoca hakkında neler biliyorsunuz?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Nasrettin hoca günümüzde fıkralarla sıkça karşımıza çıkan fıkralarda eğlendirip güldüren ve hemen hemen her çocuğun çok sevdiği bir sanatçıdır. Nasrettin hoca bilindiği üzere Akşehir'de doğmuş büyümüş ve Selçuklu devleti zamanında yaşamış bir mizah sanatçısıydı. Resimlerde çizilen Nasrettin hoca genellikle çok büyük bir kabuğu olan cübbe giyen ve bol elbiseler giyen Ayrıca ak sakallı olan yaşlı bir adamı anımsatmaktadır. Nasrettin hoca günümüzde her çocuğun sevdiği ve eğlenerek fıkralarını okuduğu biri bilgin olarak da tanınmaktadır
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak